Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wystawa Miastotwórcy – Miastoprzejęcie

Czy miasto idealne istnieje? Czy można pogodzić interesy młodzieży i dorosłych? „Miasto bliskie młodym”, czyli jakie? Na te pytania starają się odpowiedzieć Twórcy i Twórczynie wystawy Miastotwórcy – Miastoprzejęcie. 17 listopada w Wolskim Centrum Kultury /ul. Obozowej 85/ odbył się wernisaż prac, które możecie oglądać w Wolskim Centrum Kultury do 30 listopada w godzinach 12:00-20:00.

Wystawa jest zwieńczeniem projektu Miastotwórcy i prezentuje efekty namysłu i pracy młodych twórców nad zagadnieniem miasta na miarę potrzeb młodych. Pozwala przyjrzeć się, jak uczestnicy wzięli na warsztat konkretne cele: wprowadzenie zieleni do miasta, stworzenie przestrzeni dla siebie oraz umożliwienie sprawnego transportu, wyobrażając je poprzez model 3D, który oddaje idee miasta jutra.

Kluczowym elementem wystawy jest makieta, wykonana techniką druku 3D. Została ona podzielona na obiekty w czterech kolorach:

  • Biały – reprezentujący miasto zastane, takie jak teraz wygląda.
  • Niebieski – reprezentujący obiekty, które można umieścić w tkance miejskiej bez szczególnej ingerencji w jej strukturę. Obiekty, które pozwalają na realizację potrzeb grupy młodych ludzi. 
  • Czerwony – obiekty mające na celu  „przejmowanie” miasta i przeprojektowanie go pod potrzeby młodych projektantek i projektantów, ze szczególną jednak wrażliwością na potrzeby innych.
  • Zielony – ma reprezentować zieloną część miasta, którą zespół projektowy postanowił umieścić w każdej wolnej  i dostępnej przestrzeni miejskiej.

Wystawa to nie tylko obraz, ale również szansa na spotkanie jej twórców w wirtualnej formule! Na wystawie wysłuchać można także wypowiedzi młodych osób oraz prowadzących zajęcia na temat tego, jak postrzegają miasto, jakie koncepcje są im bliskie, a w których się nie odnajdują. Wystawa jest też doskonałą okazją do zastanowienia się nad tym, czym jest partycypacja i jak oddolne inicjatywy miastotwórcze mogą zmieniać miasto i na nie wpływać.

Więcej o wystawie w katalogu.


ZWIEDZANIE WYSTAWY


Prace młodzieży można oglądać w Wolskim Centrum Kultury /ul. Obozowa 85/ do końca listopada od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-20:00. Wstęp wolny.

Możliwe jest również zwiedzanie w soboty po wcześniejszym kontakcie mailowym: ludzie@wck-wola.pl


CZYTAJ KATALOG WYSTAWY


Partnerzy: Fundacja Atelier, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Tu było, tu stało,

Patroni: Polskie Radio RDC, Urbnews.pl, Warszawa i Okolice – wio.waw.pl, Warszawska Grupa Luka&Maro, Architektura Murator

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Przygotowanie i realizacja projektu Miastotwórcy” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Fundusz Promocji Kultury.


Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.