Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Miastotwórcy

Projektuj, postuluj, wyrażaj siebie!

Projekt Miastotwórcy miał na celu wypracowanie wizji miasta bliskiego, w którym uczestnicy chcieliby mieszkać, pracować i spędzać wolny czas – miasta w ich rozumieniu, idealnego. Projekt był odpowiedzią na potrzebę partycypacji młodych osób  w życiu społecznym i kulturalnym. Pozwalał również, innym poznać perspektywę młodych i zauważyć, przez jaki pryzmat młodzi postrzegają przestrzeń, w której żyją i jaki realny kształt chcieliby jej nadać. Ważnym założeniem było zainspirowanie młodzieży do partycypacji społecznej opartej na wrażliwości, bliskości i wspólnotowości.

Idea projektu oparta została na klasycznym projekcie architektonicznym, a zatem uczestnicy, tak jak architekci, zaczęli od stworzenia projektu koncepcyjnego. Odwiedzając muzea i instytucje kultury szukali inspiracji do tworzenia i działania, by móc przystąpić do kolejnego etapu, czyli projektu budowlanego – warsztatów design thinking. Wraz z trenerką pracowali nad określeniem swoich potrzeb oraz potrzeb rówieśników. Poznali również klasyczne koncepcje miasta oraz współczesne pomysły na to, jak miasto wyglądać powinno. Wcielą się w rolę turystów, mieszkańców, bywalców i zastanawiali nad tym, jak oddolne inicjatywy miastotwórcze wpływają na kształt przestrzeni miejskiej i w jaki sposób oni sami mogą wpływać na przestrzeń.

Wyposażeni w te informacje przystąpili do pracy nad projektem wykonawczym – warsztatów rysunku architektonicznego i modelowania i druku 3D. Zależało nam na oddaniu w ich ręce narzędzi, które umożliwią im wizualizację swoich potrzeb. Projektowanie 3D, szczególnie z uwzględnieniem druku 3D wymagało specyficznego sposobu myślenia, w który wdrożyliśmy młodych Twórców i Twórczynie.

Podzieleni na trzy zespoły projektowe wzięli na barki projektowe konkretne cele: wprowadzić zieleń do miasta, stworzyć przestrzenie dla siebie oraz umożliwić sprawny i łatwy transport. Po wybraniu skali i wielkości, rozpoczęliśmy tworzenie modeli 3D, które wspólnie stworzyły projekt naszego miasta jutra.

Efektem pracy zespołu jest makieta, którą widzimy na wystawie, wykonana techniką druku 3D. Została ona podzielona na obiekty w czterech kolorach:

  1. Biały – reprezentujący miasto zastane, takie jak teraz wygląda.
  2. Niebieski – reprezentujący obiekty, które można umieścić w tkance miejskiej bez szczególnej ingerencji w jej strukturę. Obiekty, które pozwalają na realizację potrzeb grupy młodych ludzi.
  3. Czerwony – obiekty mające na celu “przejmowanie” miasta i przeprojektowanie go pod potrzeby młodych Projektantek i Projektantów.
  4. Zielony – ma reprezentować zieloną część miasta, którą zespół projektowy postanowił umieścić w każdej wolnej przestrzeni miejskiej.

Praca przy projekcie pozwoliła młodym przede wszystkim określić swoje potrzeby. Zwróciła uwagę na brak przestrzeni dla siebie, przestrzeni bliskiej młodym, miejsca, które sami mogliby tworzyć i wpływać na nie. Symboliczne miastoprzejęcie jest rodzajem manifestu młodych, którego głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni dla siebie, wykorzystanie zastanej tkanki miejskiej, tworzenie, bez niszczenia, możliwość decydowania, wrażliwość na potrzeby swoje i innych.

Film o projekcie

Film z audiodeskrypcją znajduje się pod linkiem: https://youtu.be/ZNNqRqfWiM0

Organizatorzy

Partnerzy: Fundacja Atelier, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Tu było, tu stało,

Patroni: Polskie Radio RDC, Urbnews.pl, Warszawa i Okolice – wio.waw.pl, Warszawska Grupa Luka&Maro, Architektura Murator

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt „Przygotowanie i realizacja projektu Miastotwórcy” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Fundusz Promocji Kultury.

Opublikowano 25.05.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.