Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wróciliśmy ze Szkoły Letniej

W dniach 12-21.07.2010 roku odbyła się pierwsza w tym roku Papieska Szkoła Letnia. Tym razem ze stypendystami z gimnazjów i liceów pojechaliśmy do Myczkowa w Bieszczadach. Podczas warsztatów i wędrówek górskich szukaliśmy inspiracji do mądrego przeżywania swojej młodości i jak najlepszego wykorzystywania swoich talentów.


 

Zajęcia prowadzili starsi stypedysci – wolontariusze, dzieląc się swoim doświadczeniem pracy dla innych. Teksty Jana Pawła II prowadziły nas do takich tematów jak:

– "Być czy mieć";

– "Żyjcie w sposób twórczy";

– "Człowiek został stworzony dla szczęścia";

– "Macie budować świat";

– "Bądźcie solidarni! Trzeba budować mosty";

– "Wierność sobie i ideałom";

– "Teologia ciała dla początkujących".

 

Warsztaty etnograficzne pozwoliły nam poznać burzliwą i często tragiczną historię bieszczaddzkiego pogranicza kultur i religii od czasów średniowiecza, przez zabory, wojny światowe, komunizm, aż po dzieje najnowsze. Najbardziej poruszające było spotkanie z najstarszymi mieszkańcami miejscowości Terka, którzy opowiadali o niszczycielskiej sile akcji "Wisła".

 

Podczas Szkoły Letniej zwiedzaliśmy także perłę renesansu – zamek w Krasiczynie, XVIII-wieczną drewnianą cerkiew greko-katolicką w Równi oraz największą w Polsce zaporę typu ciężkiego w Solinie wraz ze znajdującą się w niej elektrownią szczytowo-pompową.

 

Ciężka praca na zajęciach nagrodzona była pięknymi widokami połonin i kąpielą w jeziorze Solińskim.

 

 

 

 

Dyskusja w grupie

 

 

 

 

Udało się! Jesteśmy na szczycie :)

 

 

 

Ślady dawnych czasów

Opublikowano 27.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.