Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wortal JP2 na dwa lata przed premierą

Już za dwa lata, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Centrum Myśli Jana Pawła II udostępni nowoczesną wyszukiwarkę internetową, w której znajdą się materiały związane z Janem Pawłem II znajdujące się w archiwach organizacji państwowych, kościelnych i osób prywatnych. Każdy będzie miał łatwy i bezpłatny dostęp do zdjęć, filmów czy wybranych dokumentów.

 

Jan Paweł II dostępny

Fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II rozproszone w Internecie, brak bezpłatnego dostępu do zdjęć ilustrujących wydarzenia pontyfikatu, ukryte w wersalkach i szufladach wartościowe nagrania, niejasne prawa autorskie – po 13 latach od śmierci Papieża spuścizna po nim wymaga jeszcze więcej troski, pracy i uwagi. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji Centrum Myśli Jana Pawła II pracuje nad zlokalizowaniem, opracowaniem i udostępnieniem materiałów związanych z polskim Papieżem: multimediów, fotografii, dokumentów.

W maju 2020 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wtedy nastąpi kulminacja projektu – uruchomienie WORTALU JP2 – serwisu internetowego, w którym udostępnimy opracowane archiwalia na wolnych licencjach szerokiej publiczności. Cel: Jan Paweł II dostępny: w jednym miejscu w Internecie!

Nie byłoby tej inicjatywy bez naszych partnerów: instytucji państwowych, kościelnych, organizacji non-profit i osób prywatnych, którzy otwierają swoje zasoby związane z Janem Pawłem II. W tym roku do ich grona dołączyli: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Tertio Millennio, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Polskie Radio S.A. Wcześniej podjęliśmy współpracę z: Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Archiwum Archidiecezji Warszawskiej, Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Swoje zasoby do opracowania i udostępnienia przekazali także: red. Jacek Moskwa i Zgromadzenie Księży Sercanów.

„Za cel stawiamy sobie zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianej spuścizny po Papieżu Polaku będącej częścią naszego dziedzictwa narodowego. Naszym marzeniem jest, aby w jednym miejscu w Internecie każdy miał łatwy dostęp do możliwie wszystkich istniejących źródeł dotyczących życia i posługi Jana Pawła II i mógł z nich korzystać na prawie wolnych licencji” – mówi Michał Senk, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Tysiące opracowanych taśm i dokumentów

Przedsięwzięcie jest zaplanowane na wiele lat. W pierwszym etapie, w ramach dofinansowania pozyskanego z programu „Kultura cyfrowa” (MKiDN) oraz „Patriotyzm jutra” (MHP), a także środków własnych, Centrum Myśli Jana Pawła II opracowało merytorycznie i technicznie łącznie kilkaset wielogodzinnych wspomnień dotyczących Papieża, kilka tysięcy minut audycji radiowych, ponad dwieście kaset z relacjami z wydarzeń pontyfikatu Jana Pawła II oraz taśm z zapisem obchodów milenijnych w Częstochowie i Krakowie (1966 rok).

W tym roku pracujemy nad kolejnymi etapami szczegółowej kwerendy w Oddziale Krakowskim Instytutu Pamięci Narodowej, planujemy również przeprowadzenie kwerendy w 33 archiwach podległych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zdigitalizujemy 290 audycji Polskiego Radia poświęconych Janowi Pawłowi II oraz opracujemy merytoryczne 8000 minut materiałów dźwiękowych. Ale to nie wszystko. „Przymierzamy się do opracowania materiałów z dawnego archiwum kardynała Stefana Wyszyńskiego, będących w posiadaniu Archidiecezji Warszawskiej. Chcemy też rozpocząć systematyczną współpracę z diecezjami w Polsce, które odwiedził Jan Paweł II jako pielgrzym. Zindeksujemy i zmontujemy około 100 wielogodzinnych wywiadów video ze świadkami historii z archiwów własnych i Instytutu Tertio Millennio” – wylicza Anna Olesiak z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynatorka projektu.

 

Rok 2020 – otwieramy Wortal

Wieloletnia praca nad zabezpieczeniem (digitalizacja, konserwacja) i opracowaniem materiałów (nadanie indeksów i opisów archiwalnych, montaż) stanowi proces przygotowania archiwaliów do udostępnienia w maju 2020 roku w ramach Wortalu JP2. Jest on pomyślany jako intuicyjna wyszukiwarka z dostępem do bazy informacyjnej i pełnego katalogu materiałów papieskich wyprodukowanych przez: media publiczne, instytucje państwowe, organizacje papieskie oraz materiałów stanowiących własność osób prywatnych.

Wortal będzie rzetelnym i wiarygodnym źródłem wiedzy o zasobach archiwalnych dotyczących Papieża dla osób zajmujących się edukacją i szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II, pracowników naukowych oraz wszystkich zainteresowanych życiem i posługą Papieża.

„Centrum Myśli Jana Pawła II w pracy nad Wortalem korzysta ze swoich wieloletnich doświadczeń w opracowaniu i udostępnianiu w Internecie treści dotyczących materialnych i niematerialnych wytworów kultury związanych z Janem Pawłem II. Zespół Centrum jest twórcą największej przeszukiwalnej bazy nauczania papieskiego: Zintegrowanej Bazy Tekstów Papieskich – Nauczaniejp2.pl oraz portalu Wikijp2.pl” – podkreśla Anna Olesiak.

 

Zapraszamy do POBRANIA FILMU prezentującego przykłady materiałów, które pojawią się na Wortalu JP2.

 

Polecani rozmówcy:

Michał Senk – dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II
Anna Olesiak – koordynator projektu Wortal JP2, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych w Centrum Myśli Jana Pawła II
Barbara Stefańska – specjalista ds. informacji naukowej w Centrum Myśli Jana Pawła II

Opublikowano 15.05.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.