Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wolność nie została jeszcze stracona. Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim 1944

Plakat z napisem "Wolność nie została jeszcze stracona. Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim 1944". Na zdjęciu powstańcy warszawscy i ruiny.

Publikacja „Wolność nie została jeszcze stracona. Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim 1944” została przygotowana z okazji rocznicy największego zrywu zbrojnego przeciwko Niemcom w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej.

Trzon książki stanowią wypowiedzi papieża Jana Pawła II dotyczące tego wydarzenia, wybór zeznań uczestników walk oraz relacje świadków mordów na cywilnych mieszkańcach Warszawy i barbarzyńskiego niszczenia miasta. Wykorzystano fragmenty świadectw tego tragicznego, lecz zarazem bohaterskiego czasu zebranych w „Zapisach terroru. Warszawa”, wydaniu przygotowanym przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz korzystano również z działa autorstwa Normana Daviesa „Powstanie ‘44” opublikowanego przez Wydawnictwo Znak. Niezwykle cennym wyróżnikiem tej edycji są słowa Wandy Traczyk-Stawskiej pseud. Pączek i Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pseud. Grodzka – uczestniczek Powstania, stanowiące wprowadzenie do tego wydania.

Całość została wzbogacona materiałem fotograficznym z okresu walk powstańczych oraz burzenia Warszawy przez oddziały niemieckie. W publikacji wykorzystano zdjęcia z archiwum prywatnego Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Wandy Traczyk-Stawskiej, Centrum Myśli Jana Pawła II, Imperial War Museum, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Wikimedia Commons.

Pobierz

Opublikowano 31.07.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.