Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wielki most zbudowany!

1 i 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie sześciolatki zbudowały wielki most. Dzieci wzięły udział w warsztatach, dzięki którym poznały biografię Karola Wojtyły i dowiedziały się, jakimi wartościami kierował się w życiu. Był to finał naszego projektu związanego z obchodami 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II.


 

 

W piątek od rana na pl. Piłsudskiego przychodziły dzieci z warszawskich szkół i przedszkoli. Po uroczystym przywitaniu maluchy rikszą odwoziły przygotowaną przez siebie paczkę na pocztę. Następnie grupy szły na most. Tam przy pomocy szczudlarzy uzupełniały konstrukcję mostu specjalnymi cegiełkami. Później każda grupa wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Odbywały się one w jednym z namiotów zaaranżowanych na miejsca związane z Karolem Wojtyłą. Były to: dom Lolka, szkoła – seminarium, okna papieskie i krzyż. Kolejnym punktem na trasie grup był namiot „schronisko”. Tam dzieci mogły odpocząć, każde z nich otrzymało pamiątki i poczęstunek. Na koniec maluchy podziwiały pokazy puszczania baniek mydlanych.

 

Dzieci były znakomicie przygotowane do zajęć. Od połowy marca w swoich szkołach i przedszkolach maluchy brały udział w specjalnych warsztatach. Nauczyciele starali się przybliżyć im najważniejsze wartości, którymi kierował się Jan Paweł II: miłość, odpowiedzialność i solidarność. Dzieci poznały też życie Karola Wojtyły. W piątek na pl. Piłsudskiego przyszło blisko 1500 dzieci.

W sobotę pl. Piłsudskiego otwarty był dla wszystkich chętnych. W sposób szczególny zapraszaliśmy rodziny z dziećmi. Każdy mógł włączyć się w budowanie mostu, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez animatorów oraz wziąć udział w losowaniu lalki Lolek. Warszawiacy tłumnie odwiedzali stoisko z publikacjami Centrum Myśli Jana Pawła II, gdzie można było kupić m.in. najnowszą książkę Marcina Brykczyńskiego „W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci”.

 

Dla wszystkich osób, które nie mogły być z nami na pl. Piłsudskiego, przygotowaliśmy specjalną stronę internetową. W serwisie www.most.centrumjp2.pl udostępniliśmy edukacyjne gry dla dzieci. Rozwiązanie każdego zadania powodowało dobudowanie kolejnej cegiełki wirtualnego mostu. Dodatkowo na stronie dostępny był konspekt do prowadzenia zajęć, można też było wziąć udział w losowaniu lalki Lolek.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych przyjaciół, mecenasów i partnerów. Dziękujemy naszym patronom honorowym: Metropolicie Warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzynie Hall. Chcielibyśmy podziękować Skarbcowi Mennicy Polskiej i Fundacji Banku Zachodniego WBK za wsparcie finansowe, firmie InPost za pomoc w organizacji punktu pocztowego, Fundacji Świat na Tak, Związkowi Harcerstwa Polskiego oraz stypendystom Centrum Myśli Jana Pawła II za wsparcie wolontariuszy. Szczególne podziękowania chcielibyśmy przekazać patronom medialnym: Programowi Pierwszemu Telewizji Polskiej, Telewizji Kino Polska, „Gazecie Wyborczej” , portalom gazeta.pl, wiara.pl, Opoka, Czas Dzieci.pl, tygodnikom „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny” oraz magazynom „Bliżej Przedszkola” i „Familia” . Dzięki zaangażowaniu mediów mogliśmy dotrzeć z ideą projektu do tak dużej liczby osób.

 

zobacz zdjęcia
 

Opublikowano 04.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.