Wielki most zbudowany!

1 i 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie sześciolatki zbudowały wielki most. Dzieci wzięły udział w warsztatach, dzięki którym poznały biografię Karola Wojtyły i dowiedziały się, jakimi wartościami kierował się w życiu. Był to finał naszego projektu związanego z obchodami 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II.


 

 

W piątek od rana na pl. Piłsudskiego przychodziły dzieci z warszawskich szkół i przedszkoli. Po uroczystym przywitaniu maluchy rikszą odwoziły przygotowaną przez siebie paczkę na pocztę. Następnie grupy szły na most. Tam przy pomocy szczudlarzy uzupełniały konstrukcję mostu specjalnymi cegiełkami. Później każda grupa wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów. Odbywały się one w jednym z namiotów zaaranżowanych na miejsca związane z Karolem Wojtyłą. Były to: dom Lolka, szkoła – seminarium, okna papieskie i krzyż. Kolejnym punktem na trasie grup był namiot „schronisko”. Tam dzieci mogły odpocząć, każde z nich otrzymało pamiątki i poczęstunek. Na koniec maluchy podziwiały pokazy puszczania baniek mydlanych.

 

Dzieci były znakomicie przygotowane do zajęć. Od połowy marca w swoich szkołach i przedszkolach maluchy brały udział w specjalnych warsztatach. Nauczyciele starali się przybliżyć im najważniejsze wartości, którymi kierował się Jan Paweł II: miłość, odpowiedzialność i solidarność. Dzieci poznały też życie Karola Wojtyły. W piątek na pl. Piłsudskiego przyszło blisko 1500 dzieci.

W sobotę pl. Piłsudskiego otwarty był dla wszystkich chętnych. W sposób szczególny zapraszaliśmy rodziny z dziećmi. Każdy mógł włączyć się w budowanie mostu, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez animatorów oraz wziąć udział w losowaniu lalki Lolek. Warszawiacy tłumnie odwiedzali stoisko z publikacjami Centrum Myśli Jana Pawła II, gdzie można było kupić m.in. najnowszą książkę Marcina Brykczyńskiego „W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci”.

 

Dla wszystkich osób, które nie mogły być z nami na pl. Piłsudskiego, przygotowaliśmy specjalną stronę internetową. W serwisie www.most.centrumjp2.pl udostępniliśmy edukacyjne gry dla dzieci. Rozwiązanie każdego zadania powodowało dobudowanie kolejnej cegiełki wirtualnego mostu. Dodatkowo na stronie dostępny był konspekt do prowadzenia zajęć, można też było wziąć udział w losowaniu lalki Lolek.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych przyjaciół, mecenasów i partnerów. Dziękujemy naszym patronom honorowym: Metropolicie Warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi oraz Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzynie Hall. Chcielibyśmy podziękować Skarbcowi Mennicy Polskiej i Fundacji Banku Zachodniego WBK za wsparcie finansowe, firmie InPost za pomoc w organizacji punktu pocztowego, Fundacji Świat na Tak, Związkowi Harcerstwa Polskiego oraz stypendystom Centrum Myśli Jana Pawła II za wsparcie wolontariuszy. Szczególne podziękowania chcielibyśmy przekazać patronom medialnym: Programowi Pierwszemu Telewizji Polskiej, Telewizji Kino Polska, „Gazecie Wyborczej” , portalom gazeta.pl, wiara.pl, Opoka, Czas Dzieci.pl, tygodnikom „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny” oraz magazynom „Bliżej Przedszkola” i „Familia” . Dzięki zaangażowaniu mediów mogliśmy dotrzeć z ideą projektu do tak dużej liczby osób.

 

zobacz zdjęcia
 

Opublikowano 04.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” oraz projektu „Warszawa – miasto religii” zapraszamy 6 października na spacer „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Alicja Borkowska z Fundacji Strefa Wolnosłowa.
Projekt „Pod Wspólnym Dachem” to seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół w Górze Kalwarii i Podkowie Leśnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.