Magazyn Myśl w Centrum

Integracja – przybysz, sąsiad, obywatel

Dwie połówki twarzy obok siebie, a na nich kwiaty i kolorowe paski oraz napis mysl w centrum.

Przed Państwem trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego kwartalnika społeczno-kulturalnego. Pismo wyrosło z przekonania o ciągłej aktualności myśli Karola Wojtyły oraz nauczania Jana Pawła II w obszarze antropologii, etyki, teologii, filozofii, myśli społecznej czy analizy kultury. Na łamach naszego magazynu podejmujemy tematy bliskie papieżowi, ale przede wszystkim zajmujące nas dzisiaj, ukazując je z różnych perspektyw.

Publikacja numeru zatytułowanego „Integracja – przybysz, sąsiad, obywatel” wpisuje się w trwający właśnie Warszawski Tydzień Praw Człowieka oraz gorącą dyskusję nad polityką migracyjną krajów Unii Europejskiej. To dla nas ważne konteksty, jednak w kwartalniku, bardziej niż na podążaniu za myślą polityczną, chcemy skupić się na podejściu osobowym i próbie budowania relacji z uchodźcami i migrantami. Nie mówimy jednym głosem. Przywołujemy ekspertów i praktyków integracji i odwołujemy się do nauczania Karola Wojtyły.

„Jaką postawę powinno mieć społeczeństwo przyjmując migrantów? Czego powinno od nich wymagać, a czego nie? Na ile migranci powinni przyjąć kulturę nowego kraju, a na ile mają dbać o swoją tożsamość? – pyta dr Bartosz Wieczorek, redaktor naczelny magazynu „Myśl w Centrum” i przypomina, że Jan Paweł II przywraca do debaty publicznej pojęcie bliźniego, którym jest każdy spotkany człowiek w potrzebie.

W numerze m.in. naukowe spojrzenie prof. Moniki Trojanowskiej-Strzęboszewskiej, pełniącej funkcję Kierownika Zakładu Studiów Europejskich UKSW, zapis debaty „Pod Wspólnym Dachem”, „Dialog z <<Obcym>>”, czyli fragment orędzia Jana Pawła II „Migracje a dialog międzyreligijny” i rozważania Piotra Strasza o zadaniach płynących z przyjęcia migrantów.

Zapraszamy do lektury!


POZOSTAŁE NUMERY


Europa to wspólnota osób i wartości. To kultura, która każdemu umożliwia rozwój. Historycznym spoiwem tak rozumianej Europy było dla Jana Pawła II chrześcijaństwo, które zostało wpisane w jej „kod genetyczny”. Polska zaś – jako kraj leżący między chrześcijańskim Wschodem i Zachodem – powinna być według niego twórczym pomostem między tymi tradycjami.

Refleksji nad drogami współczesnej Europy poświęcamy pierwszy numer: „Europa – jedność czy rozpad?”.


Samotność jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, które dotyczy dziś nie tylko osób starszych czy chorych. Dotyka także młodych, jest dla nich związana jest m.in. z lękiem przed wykluczeniem, również w świecie cyfrowym, który stanowi ważną przestrzeń komunikacyjną dla nastoletnich społeczności.

W numerze drugim, zatytułowanym „Samotność – wolność czy więzienie?” przyjrzymy się z jednej strony zagrożeniom związanym z osamotnieniem we wspólnocie, zapraszając do dyskusji znakomitych naukowców i ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Z drugiej strony poszukamy jednak także powiązań między samotnością a podmiotowością człowieka, oddając głos Janowi Pawłowi II, który postrzegał samotność m.in. jako przestrzeń poznania samego siebie.

Obejrzyj

Posłuchaj

Pobierz

Opublikowano 05.06.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.