Przed Państwem trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego kwartalnika społeczno-kulturalnego. Pismo wyrosło z przekonania o ciągłej aktualności myśli Karola Wojtyły oraz nauczania Jana Pawła II w obszarze antropologii, etyki, teologii, filozofii, myśli społecznej czy analizy kultury. Na łamach naszego magazynu podejmujemy tematy bliskie papieżowi, ale przede wszystkim zajmujące nas dzisiaj, ukazując je z różnych perspektyw.
Publikacja numeru zatytułowanego „Integracja – przybysz, sąsiad, obywatel” wpisuje się w trwający właśnie Warszawski Tydzień Praw Człowieka oraz gorącą dyskusję nad polityką migracyjną krajów Unii Europejskiej. To dla nas ważne konteksty, jednak w kwartalniku, bardziej niż na podążaniu za myślą polityczną, chcemy skupić się na podejściu osobowym i próbie budowania relacji z uchodźcami i migrantami. Nie mówimy jednym głosem. Przywołujemy ekspertów i praktyków integracji i odwołujemy się do nauczania Karola Wojtyły.
„Jaką postawę powinno mieć społeczeństwo przyjmując migrantów? Czego powinno od nich wymagać, a czego nie? Na ile migranci powinni przyjąć kulturę nowego kraju, a na ile mają dbać o swoją tożsamość? – pyta dr Bartosz Wieczorek, redaktor naczelny magazynu „Myśl w Centrum” i przypomina, że Jan Paweł II przywraca do debaty publicznej pojęcie bliźniego, którym jest każdy spotkany człowiek w potrzebie.
W numerze m.in. naukowe spojrzenie prof. Moniki Trojanowskiej-Strzęboszewskiej, pełniącej funkcję Kierownika Zakładu Studiów Europejskich UKSW, zapis debaty „Pod Wspólnym Dachem”, „Dialog z <<Obcym>>”, czyli fragment orędzia Jana Pawła II „Migracje a dialog międzyreligijny” i rozważania Piotra Strasza o zadaniach płynących z przyjęcia migrantów.
Zapraszamy do lektury!
POZOSTAŁE NUMERY
Europa to wspólnota osób i wartości. To kultura, która każdemu umożliwia rozwój. Historycznym spoiwem tak rozumianej Europy było dla Jana Pawła II chrześcijaństwo, które zostało wpisane w jej „kod genetyczny”. Polska zaś – jako kraj leżący między chrześcijańskim Wschodem i Zachodem – powinna być według niego twórczym pomostem między tymi tradycjami.
Refleksji nad drogami współczesnej Europy poświęcamy pierwszy numer: „Europa – jedność czy rozpad?”.
Samotność jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, które dotyczy dziś nie tylko osób starszych czy chorych. Dotyka także młodych, jest dla nich związana jest m.in. z lękiem przed wykluczeniem, również w świecie cyfrowym, który stanowi ważną przestrzeń komunikacyjną dla nastoletnich społeczności.
W numerze drugim, zatytułowanym „Samotność – wolność czy więzienie?” przyjrzymy się z jednej strony zagrożeniom związanym z osamotnieniem we wspólnocie, zapraszając do dyskusji znakomitych naukowców i ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Z drugiej strony poszukamy jednak także powiązań między samotnością a podmiotowością człowieka, oddając głos Janowi Pawłowi II, który postrzegał samotność m.in. jako przestrzeń poznania samego siebie.