Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Bogowie…? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki”

7 października 2015, godz 12.00
transmisja live:
www.dziedziniecdialogu.pl

www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II


Debata: „Bogowie…? Naukowcy wobec wyzwań bioetyki”

 

Główne zagadnienia:

 Dziś granicę między wiarą a niewiarą coraz częściej testuje się w laboratoriach biologicznych. To właśnie w nich, na całym świecie nieustannie przesuwamy granice tego, co możliwe. Zaczęliśmy tworzyć fragmenty żywych komórek i całe organizmy, które nigdy nie zaistniały w procesie ewolucji. Pojawiają się już próby konstruowania hybryd zwierzęco-ludzkich. O ile wielu fizyków otwarcie przyznaje się do wiary w Boga, o tyle większość biologów uważa się za niewierzących. To pośród nich coraz silniejszy staje się nurt „nowego ateizmu”, który zdobywa kolejnych zwolenników i przenika do kultury masowej. Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg-Stwórca?

 

Zaproszeni prelegenci:

  • prof. Gennaro Aulettawłoski filozof przyrody specjalizujący się szczególnie w naukach biologicznych a także mechanice kwantowej,  zaangażowany na polu dialogu nauk ścisłych, filozofii oraz teologii, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz Uniwersytetu w Cassino
  • Siostra prof. Barbara Chyrowicz SSpS – filozofka, bioetyczka, kierowniczka Katedry Etyki Szczegółowej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  • prof. Paweł Golik – genetyk, profesor w Instytucie Genetyki i Biotechnologii UW
  • prof. Piotr Stępień – polski genetyk, profesor i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. Rafael Vicuña –  chilijski naukowiec specjalizujący się w dziedzinie biochemii i mikrobiologii, uczestnik wielu debat dotyczących religii i nauki, członek Papieskiej Akademii Nauk 

Prowadzący: Tomasz Rożek – publicysta Gościa Niedzielnego, prowadzi Śląską Kawiarnię Naukową 

 

 

Opublikowano 24.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.