Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty dziennikarskie w Centrum

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Warsztaty Dziennikarskie. Prowadzone są one w ramach papieskich seminariów akademickich "Logos Zaangażowany". Tym razem naszym gościem będzie Jerzy Sosnowski, pisarz i publicysta.


 

Kontynuując temat Papieskiej Pielgrzymki do Polski z 1991 roku, uczestnicy warsztatów będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej ówczesnym medialnym doniesieniom, komentującym możliwe implikacje nauczania Jana Pawła II w życie publiczne oraz prywatne Polaków. Ówczesny problem rozdziału państwa od Kościoła Katolickiego stanowił trzon komentarzy publicystycznych. Papieska pielgrzymka stała się wówczas punktem kulminacyjnym dyskusji społecznej wokół m.in. miejsca religii w życiu publicznym.
 

Jerzy Sosnowski, jako dziennikarz Gazety Wyborczej, również znalazł się w szeregach komentatorów przesłania, które zostawił po sobie wtedy Ojciec Święty. Jak wspomina dzisiaj tamtą atmosferę medialną i swoje publikacje? Czy dziś skomentowałby papieskie słowa inaczej?

Najbliższe warsztaty dziennikarskie będą próbą dzielenia się przemyśleniami z perspektywy niemal już 20 lat.

 

Jerzy Sosnowski, ur. 1962 r. w Warszawie, w latach 90. pracował w TVP na stanowisku szefa publicystyki kulturalnej TVP1. Był jedym z dziennikarzy tworzących magazyn kulturalny "Pegaz". Publikował w Gazecie Wyborczej. W 2000 rozpoczął pracę w Polskim Radiu: najpierw w 2.PR, potem w 3., gdzie od lutego 2001 był jednym z prowadzących audycję publicystyczną Klub Trójki. Tam też prowadził Literackie Biuro Śledcze, a od 4 września 2009 – Trójkowy Znak Jakości. Od marca 2005 jest stałym felietonistą miesięcznika "Więź".

 

 

Gościem minionych warsztatów dziennikarskich był publicysta, Grzegorz Polak.

 

 

Opublikowano 12.12.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.