Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Transhumanizm – ku nowej filozofii człowieka?

Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z KUL zaprasza na spotkanie dyskusyjne pt. „Transhumanizm – ku nowej filozofii człowieka”, połączone z promocją numeru kwartalnika Ethos poświęconego tej problematyce.

Transhumanizm to stosunkowo nowa ideologia, w myśl której ograniczenia kondycji ludzkiej – biologiczne, psychiczne i społeczne mogą zostać pokonane dzięki rozwojowi nauki i techniki.

 

 

Do dyskusji zaproszeni zostali: 

✦ prof. Jerzy Bobryk (PAN)
✦ prof. Agnieszka Lekka-Kowalik (KUL)
✦ dr Markus Lipowicz (AI)
✦ prof. Zenon Roskal (KUL)
✦ dr Adriana Warmbier (UJ)

Spotkanie poprowadzi dr Marcin Romanowicz (Centrum Myśli Jana Pawła II – UW)

„Autorzy artykułów zawartych w niniejszym tomie „Ethosu”, reprezentujący różne dziedziny wiedzy, podejmują refleksję nad transhumanizmem bez uprzedzeń, ale i bez entuzjastycznego zaangażowania, wskazują na jego źródła, istotę i konsekwencje, oceniają osiągnięcia i zagrożenia. Trashumanizm jest bowiem wielowymiarowym zjawiskiem, które faktycznie zaczyna kształtować naszą kulturę i środowisko życia, budzi nadzieje, ale i poważne obawy, rodzi też wiele pytań. Mamy nadzieję, że lektura prezentowanych tu tekstów pozwoli odnaleźć odpowiedzi na niektóre z tych pytań, a kolejne postawić” – pisze we wstępie do „Ethosu” prof. Agnieszka Lekka-Kowalik.

 

Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11 
22 kwietnia, godz. 18:30

Opublikowano 14.04.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.