Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Moralny kapitalizm – seminarium ekonomiczno-filozoficzne

 

 

Moralny kapitalizm – seminarium ekonomiczno-filozoficzne
Krzysztof Nędzyński

 

Ekonomia od zawsze miała problem z samą sobą. Bardzo chciała być nauką, ale mimo usilnych prób pokoleń ekonomistów wciąż się nie udawało. Po 2008 roku stało się jasne, że sytuacja jest jeszcze gorsza. Ekonomia jest w głębokim kryzysie. Dotyczy to zarówno strony biznesowej, polityki gospodarczej, jak i ekonomii jako nauki. Działalność wielu firm, w tym najbardziej znaczących, woła o pomstę do nieba. Sytuacja gospodarcza w znakomitej większości krajów świata jest trudna bądź bardzo trudna. Złemu stanowi realnej gospodarki odpowiada fatalna kondycja ekonomii jako teorii. Ekonomiści mają problemy ze zdefiniowaniem podstawowych pojęć, jakimi się posługują. Nie zgadzają się co do żadnego z praw ekonomii, być może z jednym wyjątkiem w postaci trywialnego prawa popytu i podaży. Najważniejsze nurty ekonomii są w coraz ostrzejszym klinczu. Debata ekonomistów znacznie bardziej przypomina kłótnie polityków niż dyskusję naukową.

Jaka jest reakcja tych, którym nie powinno być wszystko jedno? Najczęściej, niestety, nieskuteczna. Etycy, często bez żadnego doświadczenia biznesowego, mają dla przedsiębiorców pouczenia i nieproszone dobre rady. Ekonomiści proponują politykom nierealistyczne bądź wprost utopijne projekty reform. Filozofowie i teolodzy, którzy mogliby dostarczyć inspiracji jak wyjść z impasu, zamykają się w wieży z kości słoniowej.

Wciąż brakuje rygorystycznej i spójnej nauki, z której będą wynikały rozwiązania skuteczne w sensie biznesowym i realistyczne w sensie politycznym. Niniejsze seminarium na to zmienić.

Mamy odwagę postawić sobie tak ambitny cel, bo wiedza, intuicja i nadzieja podpowiadają, że dysponujemy koniecznymi elementami składowymi rozwiązania, a Centrum Myśli Jana Pawła II jest właściwym miejscem, aby dokonać ich syntezy. Najważniejszymi elementami składowymi są: nauka społeczna Kościoła, klasycy ekonomii, filozofia nauki, dobre praktyki biznesowe oraz ekonomia Louisa Kelso.

 W wyniku seminarium uczestnik zrozumie, że nauczanie Jana Pawła II i szerzej nauka społeczna Kościoła to nie zbiór pobożnych życzeń, ale mądrość prowadząca do sukcesu życiowego i recepta na sprawiedliwy ład społeczny.

 

Tematy poszczególnych zajęć

  1. Granice stosowalności ekonomii – prawo Goodharta
    Richard Feynman, „A co cię obchodzi, co myślą inni” 1997, str. 69–147.
  2. Mit pay for perfomance (płaca za wyniki)
    Early Amazon: Just do it
    A Company Copes With Backlash Against the Raise That Roared
    Getting ahead vs. doing well
    Nassim Nicolas Taleb „Antykruchość”
    Alfie Kohn „Punished by Rewards” 1993
  3. Wykład gościa specjalnego: Maciej Zięba OP, „Katolicka nauka społeczna”
  4. Mit shareholder value (wartość dla akcjonariusza), cel przedsiębiorstwa, do kogo należy zysk, kapitalizm interesariuszy
    Jim Collins „Od dobrego od wielkiego”
    Stephen Covey „Szybkość zaufania” 2010
    Zysk może szkodzić
  5. Wykład gościa specjalnego: Reuven Brenner „O szczęściu”
    „A World of Chance” 2008
  6. Debata: Czy obowiązek wypłaty całego zysku w postaci dywidendy to dobre rozwiązanie mikroekonomiczne (rozwiązanie problemu agent–przełożony i problemu nadmiernych wynagrodzeń menedżerów)

 

 

 

Krzysztof Nędzyński: MORALNY KAPITALIZM – seminarium filozofic…

#KarolWojtyłaFellowshipRozpoczynamy rekrutację na semestr letni naszego cyklu seminariów.➡ Oto jedna z dwóch nowych w tym semestrze propozycji:★ KRZYSZTOF NĘDZYŃSKI ★”Moralny kapitalizm – seminarium ekonomiczno-filozoficzne”Zgłoszenia przyjmujemy do 10 marca!Zaprasza autor i prowadzący seminarium, zapraszamy również i my! :)

Posted by Centrum Myśli Jana Pawła II on 26 luty 2016

 

 

Pobierz i wypełnij: KARTA ZGŁOSZENIOWA i prześlij na adres kwf@centrumjp2.pl 
Rekrutacja trwa do 10 marca 2016 roku 

 

✦ Terminy spotkań ✦ 
poniedziałek: 14 III, 11 IV,
25 IV, 9 V, 23 V, 6 VI
godz.: 18:30 – 20:00
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11, Warszawa 

 

 K_Nędzyński_fot. Open Lens
Krzysztof Nędzyński
 (ur. 1979) – ukończył filozofię i politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmował się podatkami w PwC – jako syn przedsiębiorcy, pracownik urzędu skarbowego i asystent wiceministra finansów. Od 8 lat pracuje w Narodowym Banku Polskim, najpierw pisał przemówienia, obecnie publikuje w „Obserwatorze Finansowym”. Związany ze środowiskiem Instytutu Tertio Millenio, członek Klubu Jagiellońskiego i autor „Pressji”. Absolwent pierwszej edycji KWF.

Najważniejsze publikacje prowadzącego:

Kochaj klienta swego jak siebie samego”, „Pressje”, teka 34.
Ekonomia binarna – nowy paradygmat”, „Obserwator Finansowy”, 8 czerwca 2015.
Etyka gospodarności”, „Pressje”, teka 39.
Filozofia polityczna Jude’a Wanniskiego
Rola złota w polityce pieniężnej”,” Materiały i Studia” 12/2003.

 

 

ZAPRASZAMY!

Opublikowano 21.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.