PoKolędzie JP2 – Niesiemy radość całemu światu!


,,Najcenniejsze, co możemy dać innym, to my sami, każdy z nas potrzebuje obecności drugiego człowieka. Wspólne śpiewanie pomaga nam się otworzyć i zaciera pomiędzy nami wszelkie różnice.’’ ~ Asia

PoKolędzie JP2 jest przede wszystkim spotkaniem. Czasem, poświęceniem swojej uwagi, troski, poczuciem więzi. Jest przestrzenią, którą staramy się stworzyć w miejscach, w których brak spotkania potrafi być najbardziej odczuwalny – w domach dziecka, hospicjach, aresztach, szpitalach i wielu innych.

10 stycznia 2022 ruszyła już 7.edycja akcji! W tym roku dopasowujemy formułę spotkań kolędowych do aktualnych obostrzeń pandemicznych, zarówno chóry, zespoły, schole oraz placówki mogą wybrać formę zdalną, stacjonarną lub hybrydową. Bardzo zależy nam, abyśmy mogli się spotkać w bezpiecznej dla każdego formule i kolędować razem aż do końca stycznia!

Przez cały czas styczeń można się włączać do działania i nieść radość ze wspólnego śpiewana! W bieżącej edycji skupiamy się na dotarciu do miejsc w Warszawie i okolicach, które razem z chórami, scholami, zespołami odwiedzają wolontariusze Inkubatora Miłosierdzia, pełniący rolę animatora i organizatora na miejscu. Jeśli chcesz skorzystać z tej formy działania, wypełnij jeden z poniższych formularzy.

Chcesz kolędować?

wypełnij formularz

Chcesz przyjąć kolędników?

wypełnij formularz

Nie zapominamy jednak o naszych przyjaciołach z całej Polski i świata! Każdy, kto czuję potrzebę niesienia kolędy w miejsca, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony może włączyć się i współtworzyć  z nami PoKolędzie JP2. Przygotowaliśmy śpiewnik i plakat do druku, które można pobrać w materiałach i wykorzystać do organizacji spotkania.

,,PoKolędzie JP2 w niezwykły sposób przełamuje bariery i zwraca uwagę na ludzi na co dzień zapomnianych.
To nie tylko szereg koncertów kolędowych, ale przede wszystkim wyjście do drugiego człowieka’’ ~ Olga

PoKolędzie JP2 to projekt służący integracji społecznej zainicjowany w 2013 roku przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, chcemy promować polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną. Rokrocznie do projektu przystępują kolejne chóry, schole, soliści, zespoły nie tylko z Warszawy ale i z całej Polski.

Nie zapominamy o naszych przyjaciołach z całej Polski – na naszej stronie internetowej zamieścimy śpiewnik i plakat w wersji do druku, aby każdy chór, schola, zespół, który będzie zorganizować spotkania kolędowe, w ośrodkach w swojej okolicy mógł tworzyć PoKolędzie JP2 razem z nami.

W bieżącej edycji skupiamy się na dotarciu do miejsc w Warszawie i okolicach, które razem z chórami, scholami, zespołami odwiedzać będą wolontariusze Inkubatora Miłosierdzia, pełniący rolę animatora i organizatora na miejscu.

Spotkania Kolędowe 7.edycji PoKolędzia JP2 :

 • 10 stycznia –  Nagranie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II dla  Domu Pomocy Społecznej dla Kobiet im. Św. Józefa ZSMBM;
 • 19 stycznia – Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy – Zespół Muzyki Dawnej “Continuum”;
 • 19 stycznia – Dom Pomocy Społecznej im. Matysiaków – Zespół z Waldorfskiej Szkoły Podstawowej w Warszawie;
 • 21 stycznia –  Centrum Alzheimera – Chór Batorego;
 • 22 stycznia – Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – Schola działająca przy parafii Św. Kazimierza w Warszawie;
 • 23 stycznia – Parafialny zespół charytatywny przy parafii Św. Stanisława Kostki – Chór Parafialny “Lira”;
 • 23 stycznia – Parafialny zespół charytatywny przy parafii Św. Stanisława Kostki – Chór Parafialny “Przybieżeli”;
 • 25 stycznia – Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła filia w Milanówku – Chór Chłopięco-Męski Gregorianum;
 • 25 stycznia – Fundacja Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła filia w Kamionce – Chór Katedralny Carmen;
 • 26 stycznia – Dom Pomocy Społecznej przy ul. Wójtowskiej 13 – Chór XXVII LO im. Tadeusza Czackiego;
 • 29 stycznia – Zakład dla Chronicznie Chorych Kobiet, prowadzony przez Siostry Felicjanki – Chór Alegrato;
 • 30 stycznia – Areszt Śledczy Warszawa Białołęka – Pracownicy Centrum Myśli Jana Pawła II.

W poprzednich edycjach  wspólne kolędowanie realizowaliśmy w miejscach, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony, gdzie chórzyści nie koncertują – przychodziliśmy do mieszkańców domów dziecka, aresztów, szpitali, hospicjów, domów samotnej matki, domów pomocy społecznej. Razem z nimi śpiewając kolędy, by autentyczna radość i nadzieja płynące z niezwykłego czasu Bożego Narodzenia docierały wszędzie – szczególnie tam, gdzie ludzie na co dzień zmagają się z cierpieniem i samotnością.

Poprzednie edycje w liczbach:

 • Ponad 100 zespołów (chórów, scholi, grup kolędowych)
 • Ponad 2000 kolędników – wolontariuszy
 • Odbyło się ponad 150 spotkań kolędowych
 • W ponad 30 miejscowościach, m.in. Warszawa, Wrocław, Lublin, Gdańsk, Kraków, Białystok, Gdynia, Opole, Otwock, Józefów, Milanówek, Pruszków, Serock, Poręba, Drewnica, Brańszczyk, Brwinów, Chodów, Kamionek, Popowo, Pruszyn, Sadowa, Wiązowna, Wołomin, Wołyńce, Zawiercie, Ząbki.

_______________________________

Kontakt:

Koordynatorka akcji PoKolędzie JP2 – Dorota Czajkowska, tel. 518 385 212
Kontakt z środkami i chórami – Joanna Ciwińska, tel. 515 069 493

E-mail: pokoledziejp2@centrumjp2.pl