Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Seminarium „Dialog i uczestnictwo w myśli Jana Pawła II”

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na cykl spotkań poświęconych koncepcji dialogu w myśli Jana Pawła II. Spotkania wpisują się w wieloletni program Centrum o nazwie Karol Wojtyła Fellowship (KWF), który składa się z cyklu seminariów podejmujących ważne i aktualne zagadnienia, pobudzających intelektualnie i zmuszających do namysłu nad współczesnymi problemami.

Aktualne seminarium będzie skupiać się wokół idei dialogu i uczestnictwa, starając się ukazać te idee w ich źródłowym znaczeniu, a także pokazać ich znaczenia dla kształtu życia publicznego.

Uczestnicy seminarium zapoznają się z podstawami personalizmu Jana Pawła II i z dialogicznym sposobem jego postępowania (analiza przemówień i listów Jana Pawła II do światowych przywódców). W czasie zajęć warsztatowych uczestnicy będą ćwiczyć też zastosowanie idei dialogu do konkretnych sytuacji.

REKRUTACJA JEST PRZEDŁUŻONA DO KOŃCA KWIETNIA!

Link do formularza rejestracyjnego

Link do regulaminu

 

Szczegółowy program:

Spotkanie 1 – 08.05.2019 r. / g. 17.00

Prelekcja: dr Bartosz Wieczorek

Filozofia dialogu – początki, główne idee. Od filozofii do teologii dialogu. Koncepcja osoby Karola Wojtyły. Osoba i czyn. Wolność osoby. Samoposiadanie i samoopanowanie osoby. Norma personalistyczna. Człowiek jako dar. Komunia osób. Sens dialogu.

Analiza tekstów: dr Urszula Okulska-Łukawska

Jan Paweł II i młodzież: spotkania wOknie Papieskim” Franciszkańska 3, Kraków

Warsztaty: Iwona Kozieja-Grabowska

Wokół „MY”. Czym jest dialog? Umiejętności/kompetencje/zachowania wzmacniające dialog.

 

Spotkanie 2 – 16.05.2019 r. / g. 17.00

Prelekcja: dr Bartosz Wieczorek

Sumienie i odpowiedzialność. Uczestnictwo jako wartość osoby. Relacja ja-ty. Dobro wspólne. Uczestnictwo jako właściwość działanie „wspólnie z innymi”. Sytuacja dialogiczna i dialog. Obecność i spotkanie.

Analiza tekstów: dr Urszula Okulska-Łukawska

Człowiek we wspólnocie życia publicznego: przemówienie Jana Pawła II w Sejmie RP 11 VI 1999 r.

Warsztaty: Iwona Kozieja-Grabowska

Wokół relacji i dobra wspólnego. Czym jest relacja dialogowa/dialogiczna? Jak być obecnym? Dobro wspólne a dobro jednostki.

 

Spotkanie 3 – 22.05.2019 r. / g. 17.00

Prelekcja: dr Bartosz Wieczorek

Indywidualizm i totalizm jako zaprzeczenie uczestnictwa. Personalistyczna koncepcja dobra wspólnego. Postawa solidarności sprzeciwu. Konformizm i unik. Dialogiczna aksjologia. Społeczność dialogiczna.

Analiza tekstów: dr Urszula Okulska-Łukawska

Jan Paweł II wobec kryzysów światowych: korespondencja dyplomatyczna do przywódców państw w konfliktach na Bliskim Wschodzie

Warsztaty: Iwona Kozieja-Grabowska

Wokół sprzeciwu. Oponowanie i myślenie krytyczne. Dialog – jako remedium na syndrom myślenia grupowego.

 

Spotkanie 4 – termin podany zostanie wkrótce

Wykład prof. Tadeusza Gadacza.

Opublikowano 15.04.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.