Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Równowaga zaczyna się w uchu. O muzykoterapii słów kilka

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Katarzyny Turek oraz tytuł odcinka 7. Równowaga zaczyna się w uchu

Muzyka jest obecna w historii człowieka od początku. Dzisiaj, bardzo często towarzyszy nam w tle. Nie zawsze zwracamy na nią uwagę, a tymczasem ma ona w sobie ogromną moc budowania relacji człowieka z sobą samym, drugim człowiekiem i światem. „Jak zauważa moja rozmówczyni: Muzyka jest dla każdego. Jest dobrym medium do łączenia ludzi. Nie ma granic i nie zważa na to, czy ktoś jest zdrowy czy chory, bezdomny czy pracuje w korporacji” – mówi Marcin Nowak, autor podcastu „Słuchając drogi”.

W kolejnym odcinku „Słuchając drogi” rozmawiamy o muzykoterapii. O tym skąd wyrasta, jakie ma założenia.  Szukamy odpowiedzi na pytanie czy faktycznie muzyka łagodzi obyczaje i próbujemy ustalić czego potrzebujemy, aby skorzystać z dobroczynnej siły ukrytej w dźwiękach. O tym wszystkim opowiada Katarzyna Turek, wykładowczyni w Zakładzie Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, praktykująca muzykoterapię na oddziałach psychiatrycznych, w pediatrii onkologicznej oraz psychogeriatrii.

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 28.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.