Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Równowaga zaczyna się w uchu. O muzykoterapii słów kilka

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Katarzyny Turek oraz tytuł odcinka 7. Równowaga zaczyna się w uchu

Muzyka jest obecna w historii człowieka od początku. Dzisiaj, bardzo często towarzyszy nam w tle. Nie zawsze zwracamy na nią uwagę, a tymczasem ma ona w sobie ogromną moc budowania relacji człowieka z sobą samym, drugim człowiekiem i światem. „Jak zauważa moja rozmówczyni: Muzyka jest dla każdego. Jest dobrym medium do łączenia ludzi. Nie ma granic i nie zważa na to, czy ktoś jest zdrowy czy chory, bezdomny czy pracuje w korporacji” – mówi Marcin Nowak, autor podcastu „Słuchając drogi”.

W kolejnym odcinku „Słuchając drogi” rozmawiamy o muzykoterapii. O tym skąd wyrasta, jakie ma założenia.  Szukamy odpowiedzi na pytanie czy faktycznie muzyka łagodzi obyczaje i próbujemy ustalić czego potrzebujemy, aby skorzystać z dobroczynnej siły ukrytej w dźwiękach. O tym wszystkim opowiada Katarzyna Turek, wykładowczyni w Zakładzie Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, praktykująca muzykoterapię na oddziałach psychiatrycznych, w pediatrii onkologicznej oraz psychogeriatrii.

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 28.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.