Przygotowania do ŚDM

W dwa ostatnie weekendy maja młodzież pielgrzymować będzie polskimi szlakami jakubowymi, by w ten sposób przygotować się do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Młodzi spotkają się na dwóch trasach: wielkopolskiej – z Gniezna do Poznania – oraz małopolskiej – ze Skalbmierza do Krakowa. Wędrówka ma być także okazją do promowania idei ŚDM oraz podziękowaniem dla Jana Pawła II za dar ustanowienia tych spotkań.


Planowane w drugiej połowie maja wspólne przejścia mogą stać się czasem „rekolekcji w drodze” dla tych, którzy poszukują ciszy, aby móc się pomodlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, jak również dla tych, którzy chcą zwiedzić ciekawe miejsca i poznać nowych ludzi. Przejście camino będzie wielkim przeżyciem religijnym, świadectwem wiary we własne możliwości, da poczucie spełnienia, satysfakcji, poznania i odnalezienia samego siebie. Prócz tego projekt wspólnego przejścia szlakami jakubowymi ma stanowić przygotowanie do drogi na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie. W czasie drogi pielgrzymi będą się modlić w intencji tego wydarzenia i wszystkich młodych, którzy wyruszą do Hiszpanii. Wędrówka będzie odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który w Santiago de Compostela zachęcał, aby podczas tej pielgrzymki starać się „odnaleźć ducha dawnych pielgrzymów, śmiałych świadków wiary chrześcijańskiej i uczyć się na tej drodze odkrywać Jezusa, który jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem”.

Wyznaczone zostały dwa szlaki, które młodzi pokonają w małych grupkach lub indywidualnie. W dniach od 20 do 22 maja będzie to szlak małopolski. Wędrówka rozpocznie się w piątkowe popołudnie w Skalbmierzu. Wieczorem młodzi wędrowcy będą już w Pałecznicy, gdzie zostanie zorganizowany nocleg. Tam młodzieży towarzyszyć będzie biskup kielecki Kazimierz Gurda. W sobotę będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Zielenice, Niegardów do Więcławic – miejsca, które słynie z pięknego kościoła św. Jakuba. Przy tej parafii zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek Camino, z udziału w ŚDM oraz nocleg. W niedzielę po wspólnej Mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, gdzie pod oknem papieskim zakończą wspólne wędrowanie.

W kolejny weekend, od 27 do 29 maja młodzież zaproszona jest na szlak wielkopolski. W piątkowe południe, po Mszy św. w bazylice w Gnieźnie, wszyscy wyruszą do Skrzetuszewa nad Jeziorem Lednickim, przy którym stoi słynna brama-ryba, miejsce ogólnopolskich spotkań młodych. Tam młodzież spędzi noc. W sobotę rano kolejny odcinek do Murowanej Gośliny, a po drodze Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej. Wieczorem odbędzie się wieczór świadectw i relacji z wędrówek szlakami jakubowymi. Niedzielne przedpołudnie pielgrzymi spędzą na drodze do Poznania, przez Puszczę Zielonkę, Dziewiczą Górkę i Owińska. Wspólna wędrówka zakończy się w katedrze na Ostrowie Tumskim.

Organizatorem projektu majowych wędrówek młodych szlakami św. Jakuba jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży we współpracy z osobami działającymi w diecezjalnych i wspólnotowych Centrach ŚDM. Patronem projektu jest Stowarzyszenie „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce”. Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży jest błogosławiony Jan Paweł II, który zainicjował te spotkania w Kościele Powszechnym w 1985 roku. Papież Polak został również włączony do grona patronów najbliższego spotkania młodych w Madrycie.

Szczegółowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.madryt2011.pl/camino.
 

Opublikowano 17.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.