Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Przygotowania do ŚDM

W dwa ostatnie weekendy maja młodzież pielgrzymować będzie polskimi szlakami jakubowymi, by w ten sposób przygotować się do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Młodzi spotkają się na dwóch trasach: wielkopolskiej – z Gniezna do Poznania – oraz małopolskiej – ze Skalbmierza do Krakowa. Wędrówka ma być także okazją do promowania idei ŚDM oraz podziękowaniem dla Jana Pawła II za dar ustanowienia tych spotkań.


Planowane w drugiej połowie maja wspólne przejścia mogą stać się czasem „rekolekcji w drodze” dla tych, którzy poszukują ciszy, aby móc się pomodlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, jak również dla tych, którzy chcą zwiedzić ciekawe miejsca i poznać nowych ludzi. Przejście camino będzie wielkim przeżyciem religijnym, świadectwem wiary we własne możliwości, da poczucie spełnienia, satysfakcji, poznania i odnalezienia samego siebie. Prócz tego projekt wspólnego przejścia szlakami jakubowymi ma stanowić przygotowanie do drogi na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie. W czasie drogi pielgrzymi będą się modlić w intencji tego wydarzenia i wszystkich młodych, którzy wyruszą do Hiszpanii. Wędrówka będzie odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który w Santiago de Compostela zachęcał, aby podczas tej pielgrzymki starać się „odnaleźć ducha dawnych pielgrzymów, śmiałych świadków wiary chrześcijańskiej i uczyć się na tej drodze odkrywać Jezusa, który jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem”.

Wyznaczone zostały dwa szlaki, które młodzi pokonają w małych grupkach lub indywidualnie. W dniach od 20 do 22 maja będzie to szlak małopolski. Wędrówka rozpocznie się w piątkowe popołudnie w Skalbmierzu. Wieczorem młodzi wędrowcy będą już w Pałecznicy, gdzie zostanie zorganizowany nocleg. Tam młodzieży towarzyszyć będzie biskup kielecki Kazimierz Gurda. W sobotę będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Zielenice, Niegardów do Więcławic – miejsca, które słynie z pięknego kościoła św. Jakuba. Przy tej parafii zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek Camino, z udziału w ŚDM oraz nocleg. W niedzielę po wspólnej Mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, gdzie pod oknem papieskim zakończą wspólne wędrowanie.

W kolejny weekend, od 27 do 29 maja młodzież zaproszona jest na szlak wielkopolski. W piątkowe południe, po Mszy św. w bazylice w Gnieźnie, wszyscy wyruszą do Skrzetuszewa nad Jeziorem Lednickim, przy którym stoi słynna brama-ryba, miejsce ogólnopolskich spotkań młodych. Tam młodzież spędzi noc. W sobotę rano kolejny odcinek do Murowanej Gośliny, a po drodze Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej. Wieczorem odbędzie się wieczór świadectw i relacji z wędrówek szlakami jakubowymi. Niedzielne przedpołudnie pielgrzymi spędzą na drodze do Poznania, przez Puszczę Zielonkę, Dziewiczą Górkę i Owińska. Wspólna wędrówka zakończy się w katedrze na Ostrowie Tumskim.

Organizatorem projektu majowych wędrówek młodych szlakami św. Jakuba jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży we współpracy z osobami działającymi w diecezjalnych i wspólnotowych Centrach ŚDM. Patronem projektu jest Stowarzyszenie „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce”. Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży jest błogosławiony Jan Paweł II, który zainicjował te spotkania w Kościele Powszechnym w 1985 roku. Papież Polak został również włączony do grona patronów najbliższego spotkania młodych w Madrycie.

Szczegółowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.madryt2011.pl/camino.
 

Opublikowano 17.05.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.