Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: DZIEDZICTWO XII’ 2011

10 grudnia 2011 roku odbyło się piąte spotkanie warsztatów Kuźni. Tym razem skupiliśmy się na takich tematach jak rodzina, dziedzictwo oraz rzeczywistość społeczeństwa obywatelskiego.

Piąte spotkanie warsztatów Kuźni odbyło się w dwóch etapach. Pierwszy – poświęcony zagadnieniu rodziny i dziedzictwa – odbył się w siedzibie Centrum. Drugi – przenieśliśmy do sali obrad Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, znajdującej się na dwudziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

Od samego początku staraliśmy się stworzyć wyjątkowy klimat spotkania, przez ozdobienie sali na Foksal rodzinnymi pamiątkami oraz przygotowanie poczęstunku z domowymi wypiekami.
W tej niezwykłej atmosferze, każdy z uczestników, opowiedział mniej lub bardziej zawiłą historię związaną z nadaniem mu imienia oraz stworzył herb swojej rodziny, starając się przy tym wiernie oddać jej charakter i specyfikę.

Kolejnym elementem warsztatów była próba spojrzenia na rodzinę z perspektywy różnych instytucji – szkoły, państwa oraz samej rodziny. W podsumowaniu dyskusji, skupiliśmy się na poglądach Jana Pawła II na główne zadania i funkcje rodziny.

W trakcie pierwszej części warsztatów wróciliśmy też pamięcią do dzieciństwa. Wspólnie przeglądaliśmy przyniesione pamiątki i zdjęcia, czasem sprzed kilku, a czasem kilkunastu lat oraz dzieliliśmy się związanymi z nimi opowieściami i anegdotami. Był to też czas na skonsumowanie przepysznych wypieków oraz wypicie herbaty czy kakao.

Następnie każdy uczestnik w formie diagramu próbował stworzyć schemat relacji łączących go z poszczególnymi członkami rodziny oraz cechami, wartościami, zainteresowaniami, jakie od nich przejął.
Kiedy już lepiej poznaliśmy swoje korzenie, przyszedł czas na refleksje dotyczące dziedzictwa narodowego oraz rzeczywistości społeczeństwa obywatelskiego, które przyszło nam snuć w Pałacu Kultury i Nauki.

Wprowadzenie do tematyki stanowił quiz dotyczący podstawowych informacji z zakresu demokracji i samorządności. Członkowie zwycięskiej grupy otrzymali w nagrodę po egzemplarzu książki Rzeczpospolita papieska autorstwa Tomasza P. Terlikowskiego.

Po sprawdzeniu, a zarazem usystematyzowaniu naszej wiedzy, próbowaliśmy wyjaśnić sobie, czym jest dobro wspólne oraz dowiedzieliśmy się jak tę ideę postrzegał Jan Paweł II. Następnie, w grupach, odpowiadaliśmy na pytania – co jest dobrem wspólnym warszawskiej młodzieży oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy o nie dbać.

Na zakończenie naszych warsztatów zainscenizowaliśmy posiedzenia Rady Miasta. Kilkoro z nas wcieliło się w rolę radnych, pozostali zaś – w członków różnych instytucji czy grup popierających lub sprzeciwiających się projektowi zaproponowanemu pod obrady. Dyskutowaliśmy pomysł połączenia promocji mistrzostw Euro 2012 z ideą popularyzacji wielkich Polaków, poprzez zawieszenie szalików Reprezentacji Polski na pomnikach słynnych postaci, w tym Jana Pawła II, w czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po gorących i pełnych emocji obradach, Rada odrzuciła ciekawy, choć kontrowersyjny projekt.

Kolejne nasze spotkanie, tym razem w formie wspólnego kolędowania stypendystów, odbędzie się 12 stycznia 2012 roku.

[nggallery id=83]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dołącz do naszego zespołu!
Wykład wybitnej prof. Chantal Delsol, debata pt. „Zaufanie – siła czy słabość?” oraz Warszawska Noc Muzeów. Zobaczcie majowy program centrum
Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.