Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Powrót bogów. Postmodernizm kulturowy

Tarnowski, Obirek, Sochoń, Łuczewski, Grad w dyskusji o postmodernizmie kulturowym! Czy politeizm jest możliwy?

Wraz z naszymi gośćmi postaramy się porozmawiać o następujących zagadnieniach:

  • o przystosowywaniu religii do warunków życia zsekularyzowanego, czyli do dzisiejszego życia społecznego; 
  • jak rozwiązywać problemy fundamentalizmu religijnego; 
  • czy radykalizm religijny jest zły, czy można mieć Prawdę na wyłączność; 
  • czy politeizm jest w ogóle realną możliwością, czy raczej zabiegiem retorycznym, kulturowym.

Data: 3 grudnia 2013
Godzina: 19.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30

Naszymi gośćmi będą:
– prof. dr hab. Karol Tarnowski (UPJP2 Kraków),
– ks. prof. dr hab. Jan Sochoń (UKSW Warszawa),
– prof. dr hab. Stanisław Obirek,
– dr Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Dyskusję poprowadzi Paweł Grad, absolwent elitarnego programu Karol Wojtyła Fellowship. Po debacie drobny poczęstunek i dyskusja w kuluarach.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Wydarzenie na profilu FB: https://www.facebook.com/events/645767252141537/?fref=ts

 

  • Karol Tarnowski (prof. dr hab.) – filozof zajmujący się problematyką filozofii Boga i podmiotu, a także filozofią postsekularną. Inspiruje się francuską filozofią ducha oraz szeroko rozumianą fenomenologią. Kierownik Katedry Filozofii Boga na UPJPII, współtwórca Wydziału Filozoficznego PAT. Jest redaktorem naczelnym serii „Filozofia i religia” oraz „Teologia żywa” (Znak). Członek m.in. Polskiej Akademii Umiejętności. Jest również pianistą.
  • Ks. Jan Sochoń (prof. dr hab.) – filozof chrześcijański, popularyzator myśli filozoficznej, poeta. Zajmuje się równolegle teologią, a także antropologią kultury, interesuje się zjawiskiem ateizmu oraz relacją człowiek – Absolut. Kierownik Sekcji Filozofii Bytu, Boga i Religii na Wydziale Filozoficznym UKSW, redaktor naczelny serii „Filozofii i Religii” oraz członek redakcji „Studia Philosophiae Christianae”.
  • Stanisław Obirek (prof. dr hab.) – polski teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita. Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych. Jest autorem krytyk obejmujących Kościół rzymskokatolicki. Związany naukowo z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW. 
  • Micha Łuczewski (dr) – socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii UW, z-ca dyrektora w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Autor monografii monumentalnej „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej”, za którą w 2013 r. otrzymał Nagrodę im. Księdza Józefa Tischnera, członek redakcji czasopisma „44/Czterdzieści i Cztery”.

Opublikowano 28.11.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu