Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Polityka pieniężna a społeczna nauka Kościoła – prof. Kazimierz Dadak [18 VII 2016r.]

Polityka pieniężna, obok polityki fiskalnej, jest najważniejszym instrumentem polityki gospodarczej. Zmieniając poziom stóp procentowych bank centralny może przyczyniać się do osiągnięcia podstawowych celów makroekonomicznych, w szczególności stabilnych cen i tempa wzrostu gospodarczego zapewniającego optymalne wykorzystanie wszystkich czynników produkcji, w tym pracy.

Zapraszamy na spotkanie

 Polityka pieniężna a społeczna nauka Kościoła

 

 

Wraz z prof. Kazimierzem Dadakiem poszukamy odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są wspólne elementy polityki pieniężnej i nauki społecznej Kościoła?
  • Czy polityka pieniężna może przyczynić się do osiągania celów, jakie stawia sobie nauka społeczna Kościoła?
  • Jaka polityka pieniężna jest w interesie wszystkich obywateli?

Kazimierz Dadak jest profesorem Hollins University w stanie Wirginia (USA), gdzie prowadzi kursy z zakresu teorii i praktyki zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz zarządzania strategicznego. Wcześniej prowadził zajęcia z makroekonomii i finansów na innych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W swoim dorobku posiada ponad 40 publikacji naukowych, które ukazały się w języku angielskim i polskim, między innymi w: The Wall Street Journal, The Cato Journal, The Independent Review, Contemporary European History, Panoeconomicus, The Review of Business, Międzynarodowym Przeglądzie Politycznym, w Ethosie. Jest stałym publicystą dwumiesięcznika Arcana. Ponad 100 popularnonaukowych artykułów Kazimierza Dadaka ukazało się w tygodnikach: Wprost, Idziemy i Gazecie Polskiej, a także na portalu wGospodarce.pl. 

Polityka pieniężna a społeczna nauka Kościoła

18 lipca (poniedziałek) godz. 12.30-14.30,
Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11,
I piętro, sala kominkowa. 

Prosimy o zgłoszenie chęci wzięcia udziału w spotkaniu do 13 lipca. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowe ZAPISY. W ramach spotkania organizowany jest poczęstunek.

Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu pt. „Moralny kapitalizm w świetle globalnego kryzysu: od społecznej gospodarki rynkowej do nowych modeli zarządzania i rozwoju” realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.

 

 

 

Opublikowano 28.06.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online