Dokument relacjonuje odsłonięcie pomnika w kształcie krzyża we Włocławku, w miejscu, gdzie odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Obraz impresyjny i silnie oddziałujący na widza, pozbawiony komentarza słownego, przedstawia ceremonię odsłonięcia pomnika w siódmą rocznicę śmierci kapłana. Widz będzie miał okazję zapoznać się z losami księdza poprzez archiwalne zdjęcia z działalności duszpasterskiej, fragmenty mszy za ojczyznę odprawianych w żoliborskim kościele p.w. św. Stanisława Kostki. Ważną rolę w filmie odgrywają także zapisy mszy pogrzebowej ks. J. Popiełuszki oraz migawki z procesu sądowego morderców księdza.
Jerzy Kalina jest autorem pokazanego w „Tamie” pomnika-krzyża; był również odpowiedzialny za oprawę plastyczną ceremonii pogrzebowej ks. Popiełuszki. Jak sam przyznaje: film jest próbą ukazania, jakie miejsce zajmuje ksiądz Jerzy w naszej pamięci dzisiaj.
Zaproszeni goście:
Jerzy Kalina – artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, scenograf teatralny, reżyser oraz scenarzysta filmów animowanych i dokumentalnych. Za zrealizowane filmy animowane otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu w Chicago i Krakowie. Reżyser dokumentu o Krystianie Lupie. Bierze udział w licznych wystawach, happeningach i akcjach plastycznych.
Ewa K. Czaczkowska – pierwsza laureatka nagrody dziennikarskiej im. bpa Jana Chrapka „Ślad”; od kilkunastu lat dziennikarka „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce religijnej, jest autorką licznych wywiadów i reportaży. Autorka książki „Kościół XX wieku” oraz współautorka monografii „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.
o. Gabriel Bartoszewski OFMCap – kapucyn, dr prawa kanonicznego; referent Sekretariatu Prymasa Polski, współpracownik zewnętrzny Nuncjatury Apostolskiej; wicepostulator Spraw Kanonizacyjnych Warszawskiej Prowincji Kapucynów, członek licznych procesów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych, m.in. kardynała Hlonda i kard. Wyszyńskiego. Zajmował się procesem beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki.