Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pokaz filmu „Tama 1984-1991”

Pokaz filmu „Tama 1984-1991”

 

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na film „Tama 1984-1991” w reżyserii Jerzego Kaliny. Pokaz odbędzie się w ramach spotkań Klubu Filmu Dokumentalnego INNY KADR 13 grudnia 2007 roku (czwartek) o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum, przy ul. Foksal 11 (III piętro) w Warszawie.Dokument relacjonuje odsłonięcie pomnika w kształcie krzyża we Włocławku, w miejscu, gdzie odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Obraz impresyjny i silnie oddziałujący na widza, pozbawiony komentarza słownego, przedstawia ceremonię odsłonięcia pomnika w siódmą rocznicę śmierci kapłana. Widz będzie miał okazję zapoznać się z losami księdza poprzez archiwalne zdjęcia z działalności duszpasterskiej, fragmenty mszy za ojczyznę odprawianych w żoliborskim kościele p.w. św. Stanisława Kostki. Ważną rolę w filmie odgrywają także zapisy mszy pogrzebowej ks. J. Popiełuszki oraz migawki z procesu sądowego morderców księdza.
Jerzy Kalina jest autorem pokazanego w „Tamie” pomnika-krzyża; był również odpowiedzialny za oprawę plastyczną ceremonii pogrzebowej ks. Popiełuszki. Jak sam przyznaje: film jest próbą ukazania, jakie miejsce zajmuje ksiądz Jerzy w naszej pamięci dzisiaj.

Zaproszeni goście:
Jerzy Kalina – artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, scenograf teatralny, reżyser oraz scenarzysta filmów animowanych i dokumentalnych. Za zrealizowane filmy animowane otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu w Chicago i Krakowie. Reżyser dokumentu o Krystianie Lupie. Bierze udział w licznych wystawach, happeningach i akcjach plastycznych.

Ewa K. Czaczkowska – pierwsza laureatka nagrody dziennikarskiej im. bpa Jana Chrapka „Ślad”; od kilkunastu lat dziennikarka „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce religijnej, jest autorką licznych wywiadów i reportaży. Autorka książki „Kościół XX wieku” oraz współautorka monografii „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.

o. Gabriel Bartoszewski OFMCap – kapucyn, dr prawa kanonicznego; referent Sekretariatu Prymasa Polski, współpracownik zewnętrzny Nuncjatury Apostolskiej; wicepostulator Spraw Kanonizacyjnych Warszawskiej Prowincji Kapucynów, członek licznych procesów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych, m.in. kardynała Hlonda i kard. Wyszyńskiego. Zajmował się procesem beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki.

 

Opublikowano 09.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.