Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Podmiotowość i podstawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy

Podmiotowość i podstawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy

W Państwa ręce oddajemy raport „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”, który stanowi kontynuację badań zapoczątkowanych w 2022 roku.

W naszym poprzednim raporcie „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej. Case study w budowaniu podmiotowości mieszkańców miasta” – razem z gronem naukowców i badaczy – postanowiliśmy zbadać hipotezę dotyczącą istnienia związku między podmiotowością a solidarnością (różnymi jej formami) z wybranymi kategoriami ubogich, wykluczonych i uchodźców wojennych z Ukrainy. Zleciliśmy też badania ilościowe przeprowadzone przez CBOS (Badanie solidarności mieszkańców Warszawy z osobami ubogimi i wykluczonymi, w tym z uchodźcami z Ukrainy, z perspektywy personalizmu, grudzień 2022).


W bieżącej odsłonie projektu przyglądamy się podmiotowości oraz jej relacji z solidarnością. Pytamy o to, czym jest podmiotowość i jak się ją buduje, pokazując, iż dopiero z niej może płynąć autentyczna postawa solidarnościowa. Jakiej więc podmiotowości dziś potrzebujemy i w jakich sytuacjach skutkuje ona solidarnością okazywaną ubogim, wykluczonym, uchodźcom? – w takim pytaniu można by zawrzeć istotę naszego projektu.


W porozumieniu z Biurem Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy opracowaliśmy koncepcję badania jakościowego dotyczącego podmiotowości i postaw solidarności mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Raport z badań będzie podstawą do kontynuacji działań, w tym stworzenia rekomendacji dla pracy instytucji miejskich i administracji metropolii w kontekście idei Jana Pawła II „miasta na miarę człowieka”.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją „Podmiotowość i postawy solidarnościowe mieszkanek i mieszkańców Warszawy”. Jesteśmy przekonani, że temat dotyczy nas wszystkich, dlatego liczymy na zainteresowanie i współpracę instytucji, organizacji i ośrodków badawczych.

Pobierz

Opublikowano 16.01.2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.