Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Plac Piłsudskiego w dniu beatyfikacji

W niedzielę 1 maja na placu Piłsudskiego od godz. 10.00 będzie można wspólnie oglądać na telebimach Mszę świętą z Rzymu. Po zakończeniu transmisji z Rzymu, na placu Piłsudskiego od godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta, którą sprawować będzie bp Piotr Jarecki. Msza zakończy się około 14.30.


Od godz. 21.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Kantata jest zbiorem pieśni śpiewanych, a także utworów instrumentalnych inspirowanych konkretnymi wierszami Karola Wojtyły. Znamienne jest to, że kilka z tych wierszy nosi w tytule określenie „pieśń”. Fragmenty poezji Karola Wojtyły, które posłużyły artyście do stworzenia tej kantaty, należą do najbardziej intymnych w twórczości naszego wielkiego rodaka. Charakter całości jest związany z muzyką jazzową, oprawioną o brzmienia orkiestry symfonicznej, chóru chłopięcego oraz kapeli góralskiej, co zdecydowanie poszerza formułę do dużej formy instrumentalno-wokalnej. Na obraz całości składają się: melancholia argentyńskiego tanga, słoneczna radość afrykańskiej pieśni, grecki temperament, ostre powietrze góralskiej muzyki, łagodność gregoriańskiego chorału, powaga i liryzm muzyki symfonicznej.

Niewątpliwą atrakcją tego przedsięwzięcia jest udział polskich i światowych gwiazd muzyki. W koncercie wystąpią: Dino Saluzzi – wirtuoz bandoneonu, obecnie największa na świecie gwiazda argentyńskiego nuevo tango, Barbara Buonaiuto, Valerie Ekoume, Dave Libeman, Jorgos Skolias – oryginalny artysta o greckich korzeniach, Ewa Bem, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Kuba Badach,  Maciej Sikała – gwiazda polskiego jazzu, Orkiestra Sinfonia Viva, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej oraz popularna góralska Kapela Obrochtów z Zakopanego.

Joachimowi Menclowi udało się skomponować przepiękną, harmonijną muzykę, co szczególnie trudne i zaskakujące przy udziale tak wielu artystów uprawiających różnorodne gatunki muzyczne. W swoim dziele połączył wzniosłość i młodzieńczość, które doskonale oddają słowa i ducha, jakie przez całe swoje życie roztaczał nad nami Jan Paweł II.

Ten koncert będzie niezapomnianym przeżyciem i cudownym hołdem złożonym beatyfikowanemu papieżowi. Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada, a partnerem wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Media Visage.

 

Opublikowano 26.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.