Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Plac Piłsudskiego w dniu beatyfikacji

W niedzielę 1 maja na placu Piłsudskiego od godz. 10.00 będzie można wspólnie oglądać na telebimach Mszę świętą z Rzymu. Po zakończeniu transmisji z Rzymu, na placu Piłsudskiego od godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta, którą sprawować będzie bp Piotr Jarecki. Msza zakończy się około 14.30.


Od godz. 21.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Kantata jest zbiorem pieśni śpiewanych, a także utworów instrumentalnych inspirowanych konkretnymi wierszami Karola Wojtyły. Znamienne jest to, że kilka z tych wierszy nosi w tytule określenie „pieśń”. Fragmenty poezji Karola Wojtyły, które posłużyły artyście do stworzenia tej kantaty, należą do najbardziej intymnych w twórczości naszego wielkiego rodaka. Charakter całości jest związany z muzyką jazzową, oprawioną o brzmienia orkiestry symfonicznej, chóru chłopięcego oraz kapeli góralskiej, co zdecydowanie poszerza formułę do dużej formy instrumentalno-wokalnej. Na obraz całości składają się: melancholia argentyńskiego tanga, słoneczna radość afrykańskiej pieśni, grecki temperament, ostre powietrze góralskiej muzyki, łagodność gregoriańskiego chorału, powaga i liryzm muzyki symfonicznej.

Niewątpliwą atrakcją tego przedsięwzięcia jest udział polskich i światowych gwiazd muzyki. W koncercie wystąpią: Dino Saluzzi – wirtuoz bandoneonu, obecnie największa na świecie gwiazda argentyńskiego nuevo tango, Barbara Buonaiuto, Valerie Ekoume, Dave Libeman, Jorgos Skolias – oryginalny artysta o greckich korzeniach, Ewa Bem, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Kuba Badach,  Maciej Sikała – gwiazda polskiego jazzu, Orkiestra Sinfonia Viva, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej oraz popularna góralska Kapela Obrochtów z Zakopanego.

Joachimowi Menclowi udało się skomponować przepiękną, harmonijną muzykę, co szczególnie trudne i zaskakujące przy udziale tak wielu artystów uprawiających różnorodne gatunki muzyczne. W swoim dziele połączył wzniosłość i młodzieńczość, które doskonale oddają słowa i ducha, jakie przez całe swoje życie roztaczał nad nami Jan Paweł II.

Ten koncert będzie niezapomnianym przeżyciem i cudownym hołdem złożonym beatyfikowanemu papieżowi. Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada, a partnerem wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Media Visage.

 

Opublikowano 26.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.