Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papież wolności – kampania społeczna

2 czerwca 2009 roku mija 30 lat, odkąd papież Jan Paweł II odwiedził Polskę po raz pierwszy. Hasło kampanii społecznej, które towarzyszy rocznicy, brzmi „Papież wolności”

papiez_wolnosci_slowaNa plakatach w całej Warszawie można zobaczyć Jana Pawła II w trzech odsłonach – jako papieża wolności czynu, unoszącego dłoń w geście pozdrowienia, jako papieża wolności myśli, pozostającego w zadumie, wreszcie jako papieża wolności słowa, stojącego naprzeciw mikrofonów.

Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, pozostającej wówczas w strefie wpływów Związku Radzieckiego, trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku i zapisała się w naszej pamięci dzięki słowom homilii na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!”. Papież – pośród tłumów warszawiaków, pokazywany za pośrednictwem telewizji na całym świecie – otworzył nową kartę w historii Europy i świata, otworzył Polaków na wolność i sprawił, że 10 lat później wolność otworzyła Polskę na świat.

„Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno?”. Tymi słowami, w komunistycznej Polsce, papież Jan Paweł II wyraźnie podkreślił, co jest istotą wolności: nie granice, nie niezależność państwa, lecz wolność wyboru, którą ma każdy człowiek.

papiez_wolnosci_mysli

Trzy różne plakaty tworzą swego rodzaju opowieść – trzy propozycje wolności, które 30 lat temu złożył Jan Paweł II Polsce i światu. Rocznica jest zatem okazją, by zastanowić się, co z tamtej wolności, o której mówił Ojciec Święty, mamy dzisiaj: w świecie, dla którego wolność jest wartością najważniejszą.

Ponadto Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało program obchodów składający się z wydarzeń inspirowanych tą wyjątkową pielgrzymką.

papiez_wolnosci_czynu

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.