Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papież wolności – kampania społeczna

2 czerwca 2009 roku mija 30 lat, odkąd papież Jan Paweł II odwiedził Polskę po raz pierwszy. Hasło kampanii społecznej, które towarzyszy rocznicy, brzmi „Papież wolności”

papiez_wolnosci_slowaNa plakatach w całej Warszawie można zobaczyć Jana Pawła II w trzech odsłonach – jako papieża wolności czynu, unoszącego dłoń w geście pozdrowienia, jako papieża wolności myśli, pozostającego w zadumie, wreszcie jako papieża wolności słowa, stojącego naprzeciw mikrofonów.

Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, pozostającej wówczas w strefie wpływów Związku Radzieckiego, trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku i zapisała się w naszej pamięci dzięki słowom homilii na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!”. Papież – pośród tłumów warszawiaków, pokazywany za pośrednictwem telewizji na całym świecie – otworzył nową kartę w historii Europy i świata, otworzył Polaków na wolność i sprawił, że 10 lat później wolność otworzyła Polskę na świat.

„Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno?”. Tymi słowami, w komunistycznej Polsce, papież Jan Paweł II wyraźnie podkreślił, co jest istotą wolności: nie granice, nie niezależność państwa, lecz wolność wyboru, którą ma każdy człowiek.

papiez_wolnosci_mysli

Trzy różne plakaty tworzą swego rodzaju opowieść – trzy propozycje wolności, które 30 lat temu złożył Jan Paweł II Polsce i światu. Rocznica jest zatem okazją, by zastanowić się, co z tamtej wolności, o której mówił Ojciec Święty, mamy dzisiaj: w świecie, dla którego wolność jest wartością najważniejszą.

Ponadto Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało program obchodów składający się z wydarzeń inspirowanych tą wyjątkową pielgrzymką.

papiez_wolnosci_czynu

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online