Papież wolności – kampania społeczna

2 czerwca 2009 roku mija 30 lat, odkąd papież Jan Paweł II odwiedził Polskę po raz pierwszy. Hasło kampanii społecznej, które towarzyszy rocznicy, brzmi „Papież wolności”

papiez_wolnosci_slowaNa plakatach w całej Warszawie można zobaczyć Jana Pawła II w trzech odsłonach – jako papieża wolności czynu, unoszącego dłoń w geście pozdrowienia, jako papieża wolności myśli, pozostającego w zadumie, wreszcie jako papieża wolności słowa, stojącego naprzeciw mikrofonów.

Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski, pozostającej wówczas w strefie wpływów Związku Radzieckiego, trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku i zapisała się w naszej pamięci dzięki słowom homilii na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!”. Papież – pośród tłumów warszawiaków, pokazywany za pośrednictwem telewizji na całym świecie – otworzył nową kartę w historii Europy i świata, otworzył Polaków na wolność i sprawił, że 10 lat później wolność otworzyła Polskę na świat.

„Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno?”. Tymi słowami, w komunistycznej Polsce, papież Jan Paweł II wyraźnie podkreślił, co jest istotą wolności: nie granice, nie niezależność państwa, lecz wolność wyboru, którą ma każdy człowiek.

papiez_wolnosci_mysli

Trzy różne plakaty tworzą swego rodzaju opowieść – trzy propozycje wolności, które 30 lat temu złożył Jan Paweł II Polsce i światu. Rocznica jest zatem okazją, by zastanowić się, co z tamtej wolności, o której mówił Ojciec Święty, mamy dzisiaj: w świecie, dla którego wolność jest wartością najważniejszą.

Ponadto Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało program obchodów składający się z wydarzeń inspirowanych tą wyjątkową pielgrzymką.

papiez_wolnosci_czynu

Opublikowano 02.06.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.