Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Papieskie polis. My – naród

W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Żyją w nich jego dzieje. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu. Właśnie, dlatego też umie stawiać wymagania, umie podtrzymywać ideały, bez których trudno człowiekowi uwierzyć w swoją godność i siebie samego wychować.

Jan Paweł II, Gniezno, 3 czerwca 1979

W ramach rocznego  projektu w toku zajęć warsztatowych, spotkań, wizyt studyjnych w instytucjach państwowych oraz wyjazdu do Krakowa uczestnicy będą odkrywać jak można, idąc za głosem Jana Pawła II, tworzyć wspólnotę narodową. Stypendyści  m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, będący uczniami szkół ponadgimnazjalnych, będą poznawać nauczanie Jana Pawła II w kontekście budowy poczucia wspólnoty narodowej. W rezultacie chcemy ukształtować kierującą się myślą Jana Pawła II przyszłą elitę społeczeństwa.

 

 

 

 

 

 

Już teraz zainspirowani nauczaniem Jana Pawła II uczestnicy ubiegłorocznej edycji projektu Papieskie polis. Ja – obywatel organizują 11 listopada 2015 roku akcję uliczną Powiedz „TAK” Polsce. Będzie można ich spotkać na pl. Piłsudskiego i pl. Zamkowym w godz. 11-15. 3.1_TAK_PolsceAkcja jest pierwszym krokiem na drodze odkrywania, tego co nas łączy jako naród. Jej celem jest rozbudzenie postaw patriotycznych wśród Polaków. Stypendyści i wolontariusze będą zachęcać warszawiaków do refleksji nad ich „miłością do ojczyzny”, ich nastawieniem do Polski, do Polaków. Pomocą do tego będą rozdawane przechodniom niezwykły „List od Polski” wraz ze specjalnie przygotowanymi kartami pocztowymi zawierającymi 11 powodów do powiedzenia „TAK” Polsce oraz okolicznościowe przypinki.

 

Powiedz „TAK” Polsce poprzedza kampania na Facebooku, na profilu Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Tam każdy, nie tylko mieszkańcy Warszawy, mogą włączyć się w projekt przysyłając swoje zdjęcie z #PowiedzTakPolsce, w ten sposób możemy wyrazić naszą miłość do ojczyzny, nasze mówienie „TAK” Polsce. Nadesłane zdjęcia utworzą jedyny w swoim rodzaju patriotyczny kolaż, który będzie zamieszczony na fanpegu.

Kontynuacją akcji Powiedz „TAK” Polsce, a raczej okazją do „odpisania” na „List od Polski” będzie udział w ogólnopolskim konkursie filmowym „Jestem dumny, że jestem Polakiem”, który Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje w styczniu 2016 roku. Więcej szczegółów nt. konkursu niebawem.

Opublikowano 05.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online