Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pamir – tam, gdzie kończą się drogi

Po ponadtrzymiesięcznej przerwie ponownie zapraszamy na cykl spotkań „Polska przybliża świat”. 26 października o godz. 18:30 będziemy gościć Annę Skompską, która opowie o trekkingu po tadżyckiej części Pamiru, zmaganiach z trudami wędrówki, spotkaniach z mieszkańcami regionu i życiu w surowych górskich warunkach.

 


 

Góry Pamir, nazywane niekiedy „dachem świata”, odwiedziliśmy latem 2010 roku. Niełatwa wędrówka przez przełęcze, przekraczanie rozległych lodowców i zmagania z chorobą wysokościową to tylko niektóre z wrażeń z naszego trekkingu. To, co najbardziej zapadło nam w pamięć podczas tej wędrówki, to spotkania z niesamowitymi mieszkańcami tych gór. Radość życia i serdeczność Pamirczyków są zdumiewające, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę surowe warunki w jakich przyszło im żyć – wspomina Anna Skompska.

Anna Skompska – podróżniczka, od lat odwiedza górskie rejony Azji Środkowej i Rosji. Wędrowała po pasmach Tien-szanu, Ałtaju, Sajanów, Pamiru i Pamiro-Ałaju. W górach ceni najbardziej bezkresne przestrzenie i brak śladów cywilizacji, zaś w dolinach serdeczne spotkania z miejscową ludnością.

 

Partnerami spotkania, jak i całego projektu „Polska przybliża świat” są:

Klub Wysokogórski Warszawa