W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w całej Polsce odbędą się obchody 26. Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku Msze św., koncerty, marsze czy misteria będą miały szczególny charakter. Z jednej strony będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II, z drugiej zaś do Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie.
Od 26 lat, z inicjatywy Jana Pawła II Niedziela Palmowa jest jednocześnie Światowym Dniem Młodzieży. Z tej racji biskupi spotykają się z młodymi w stolicach diecezji przede wszystkim na wspólnej modlitwie. Okazją ku temu są Msze św. celebrowane w kościołach katedralnych w int. młodych ludzi. Nie inaczej będzie w tym roku. Przypadający 17 kwietnia 26. ŚDM będzie miał jednak wyjątkowy charakter. Niemal podczas wszystkich wydarzeń, takich jak uroczyste procesje z palmami, marsze, koncerty, misteria czy nabożeństwa Drogi Krzyżowej wspominana będzie postać Jana Pawła II i jego nauczanie. Ma to stanowić przygotowanie do majowej beatyfikacji Jana Pawła II.
Tegoroczny ŚDM, którego tematem są słowa z Listu św. Pawła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”, ma także drugi wymiar. Będzie bowiem bezpośrednim przygotowaniem do spotkania młodzieży świata z Benedyktem XVI w Madrycie w Hiszpanii w dniach 16-21 sierpnia. Szacuje się, że na ten ŚDM w wymiarze międzynarodowym przyjechać może nawet 2 mln młodych.
W archidiecezji białostockiej po Mszy św. sprawowanej 17 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze odbędzie się widowisko Męki Chrystusa ukazane w formie multimedialnej, zatytułowane „Dźwięki w Godzinie Ciszy”. To kompozycja muzyki gitarowej i perkusyjnej połączonej z obrazami Drogi Krzyżowej wykonywanymi piaskiem na szkle.
W diec. bydgoskiej w Dolinie Śmierci młodzi będą mogli uczestniczyć w XI Misterium Męki Pańskiej. Tym razem poświęcone ono będzie Janowi Pawłowi II. Myślą przewodnią przedstawienia są słowa „Duc in altum”, czyli „Wypłyń na głębię”. W tym roku ważną postacią będzie poszukująca młoda dziewczyna, która w sposób bardzo głęboki zetknie się z tekstami Jana Pawła II. Dzięki temu wierni będą mogli usłyszeć głos Ojca Świętego. Misterium odegrane zostanie o godz. 16.00 i 19.45. W jego przygotowanie zaangażowanych jest około stu aktorów i statystów oraz sto osób z obsługi technicznej.
Młodzi z arch. gdańskiej uczestniczyć będą w Niedzielę Palmową w pielgrzymce do sanktuarium św. Wojciecha – patrona diecezji. Rozpocznie się ona o godz. 9.00 przy kościele św. Trójcy w Gdańsku. Podczas wędrówki w kościele św. Jana Bosko na Oruni o 10.15 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawione zostanie nabożeństwo z poświęceniem palm. Głównym punktem odpustu będzie Eucharystia celebrowana w samo południe na Wzgórzu św. Wojciecha.
Spotkaniu młodych w arch. gnieźnieńskiej przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jednym z jego elementów będzie przegląd palm oraz prezentacja „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.
Niedziela Palmowa w diec. kaliskiej będzie obchodzona przez młodzież na Górze Krzyża Jubileuszowego. O 14.00 przy Ośrodku „Samotnia” odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne oraz świadectwa, po których nastąpi poświęcenie palm i procesja do ołtarza. O 15.00 Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Napierały oraz koncert młodzieżowego zespołu „Armia Jezusa”.
ŚDM w arch. krakowskiej rozciągnięto aż na trzy dni. Bowiem w LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, od 15 do 17 kwietnia, odbędzie się IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Tematem spotkania będzie hasło „Abyśmy byli jedno”. Młodzi podzielą się doświadczeniem wiary i miłości, a zarazem pomyślą jak w swoich wspólnotach parafialnych zaangażować młodych rówieśników w pracę na rzecz nowej ewangelizacji. W programie Forum są m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża ŚDM, spotkania ekumeniczne, konferencje oraz uroczysta Msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
„Marsz dla Życia” pod hasłem „Zwyciężamy miłością” będzie jednym z elementów ŚDM w Legnicy. Od 9 marca w kościołach dekanatów legnickich trwa już modlitwa o powstrzymanie aborcji. Stąd 17 kwietnia, podczas ŚDM w Legnicy, młodzi będą mogli złożyć przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego. Elementem obchodów będzie również „Oratorium dla życia”.
Jak co roku w Niedzielę Palmową młodzież arch. łódzkiej spotka się na Marszu dla Jezusa. Jest to radosny pochód ulicą Piotrkowską – główną i reprezentacyjną ulicą miasta, podczas którego wspominany jest radosny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Całość rozpocznie się na ul. Piotrkowskiej o 13.30, a zakończy uroczystą Eucharystią o 15.00.
W Opolu młodzież z całej diecezji rozpocznie obchody ŚDM już w piątek, 15 kwietnia, podczas wieczornej Drogi Krzyżowej ulicami miasta oraz nabożeństwa Słowa Bożego w katedrze, z udziałem bp. Andrzeja Czai. W niedzielę zaś młodzi zaproszeni są do katedry na „Pasję”- spektakl „Teatru A” z Gliwic.
W diec. pelplińskiej tegoroczny ŚDM w wymiarze diecezjalnym odbędzie się w Kościerzynie. Delegacje poszczególnych dekanatów przywiozą tam fragmenty układanki, z których złożony zostanie duży bilbord będący wyrazem jedności młodych całej diecezji. Prócz tego przewidziano występ zespołu młodzieżowego „Adalbertus” ze Starogardu Gdańskiego, prezentację przedstawienia „Święty Józef we współczesnym świecie”, przygotowanego przez młodzież z grupy Wieczernik z Chojnic oraz koncert ewangelizacyjny w wykonaniu zespołu „Sungest”.
Młodzież z diec. płockiej spotka się ze swoim biskupem o godz. 15.00 podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej, po której zaplanowany jest dla niej program na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W ramach spotkania zatańczy zespół „Studnia Dance”, odbędzie się koncert ewangelizacyjny zespołu „La Pallotina”, a także nakręcony zostanie teledysk z udziałem młodych, który posłuży do promocji madryckiego spotkania z Ojcem Świętym.
Spotkanie młodych w arch. przemyskiej zaplanowano na cały weekend. Tym razem odbędzie się ono w Sanoku, a udział w nim wezmą abp Józef Michalik, metropolita przemyski i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W programie przewidziano: nabożeństwo słowa i adoracji krzyża, dyskusje w grupach dzielenia, rozmowy o wyborach życiowych, warsztat z diecezjalnym egzorcystą, oratorium muzyczne „Miłosierdzie Pana nie przemija”, koncert zespołów „Stróże Poranka” i „Soul”, zwiedzanie skansenu oraz uroczystą niedzielną Mszę św. na sanockim rynku.
Młodzi z diec. siedleckiej spotkają się w sobotę 16 kwietnia w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. W programie zaplanowany jest koncert i program ewangelizacyjny grupy „Full Power Spirit”, spotkanie z dziennikarzem Robertem Tekielim, oraz prezentacja fragmentów papieskiego orędzia do młodych, które przeczyta aktorka Lidia Sadowa. Spotkanie zakończy Msza św. z bp. Zbigniewem Kiernikowskim oraz wspólna agapa.
W arch. warszawskiej w ośmiu kościołach stacyjnych archidiecezji, już w sobotę, 16 kwietnia, młodzież spotka się z biskupami warszawskimi. Kościoły stacyjne znajdują się w Warszawie ale także w Pruszkowie, Piasecznie, Grodzisku Mazowieckim i Grójcu. Celebrowane tam Msze św. poprzedzi ewangelizacja prowadzona przez młodzieżowe wspólnoty Archidiecezji Warszawskiej. Tego samego dnia o godz. 20.00 na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na Służewcu odbędzie się Misterium Męki Pańskiej, niezwykła inscenizacja przeniesiona w tym roku z Poznania do stolicy.
Również na sobotę, 16 kwietnia, zaplanowano spotkanie młodych diec. warszawsko-praskiej. W katedrze będzie miała miejsce prezentacja o bł. Chiarze „Luce” Badano. Jej beatyfikacja miała miejsce we wrześniu 2010 r. w Rzymie. To pierwsza błogosławiona wywodzącą się z Ruchu Focolari. „Luce” umarła w 1990 r. na raka kości, miała 19 lat. Prócz tego elementem obchodów ŚMD w diec. warszawsko-praskiej będzie tzw. „Praskie Camino”, czyli pielgrzymka szlakiem św. Jakuba z katedry do kościoła na Tarchominie.
Wyjątkowym wydarzeniem będą obchody ŚDM arch. szczecińsko-kamieńskiej. Tym razem zaplanowano je w dniach 30 kwietnia – 3 maja w Choszcznie. Spotkanie, którego motto brzmi „Mocni w Wierze”, przebiegało będzie w duchowej łączności młodych z uczestnikami uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie. W trakcie spotkania w Choszcznie uczestnicy będą rozważać papieskie homilie skierowane do młodzieży, słuchać koncertów, uczestniczyć w warsztatach tematycznych i Mszach św. 1 maja obejrzą także transmisję z Watykanu.
W nawiązaniu do tematu 26. ŚDM papież Benedykt XVI skierował do młodych specjalne orędzie, w którym proponuje młodzieży kilka refleksji dotyczących budowania własnego życia na Chrystusie i zakorzenienia wiary na wartościach, które oparte są na indywidualnej relacji z Bogiem oraz zgodne z nauką Kościoła katolickiego. Podczas spotkań przy okazji Niedzieli Palmowej młodzież w wielu diecezjach otrzyma teksty orędzia papieskiego.
Szczegółowy program obchodów 26. Światowego Dnia Młodzieży w polskich diecezjach można znaleźć na stronie: www.madryt2011.pl.