Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

O czym pamiętać i po co?

Przed nami jeszcze dwie debaty, tym razem ścisle związane z kulturą. W czwartek 11 października przedstawiciele środowisk kultury i bizensu dyskutować będą o roli mecanetu w kulturze, a w piątek odbędzie się dyskusja na temat patriotyzmu. Poprowadzi ją Wojciech Klata. Zapraszamy do lektury krótkiego tekstu wprowadzającego.


 

Wojciech Klata

O czym pamiętać i po co? Patriotyzm na rozdrożu
 
Człowiek, który traci pamięć, przestaje wiedzieć kim jest. Podobnie jest ze wspólnotami. To, w jaki sposób opowiadamy sobie siebie, w znacznej mierze determinuje naszą świadomość. To pamięć, a nie byt, określa świadomość. W gruncie rzeczy, to fundamentalny obowiązek Polaka. Obowiązek obywatelski – pamiętać. Jestem obywatelem nie dlatego, że płacę tutaj podatki. Jestem obywatelem, bo opowiadam na nowo Polskę.
Pamięć ma to do siebie, że jest wybiórcza. Jest też wygodnicka – bardzo łatwo zapomina się o elementach, które nie pasują do generalnej wizji. Bo pamięć to nie jest garść epizodów, ale wielka narracja, rzeka opowiadania o sobie. Jeśli jakiś element nie jest z tą narracją koherentny – po prostu wypada, zapominamy o nim. Nie dlatego, że jest nieprawdziwy. Prawdziwość nie ma tu nic do rzeczy. Tutaj nie rządzi prawda. Tutaj ważna jest opowieść. Opowieść, w której nawet Lisowczycy mogą być wzorem cnót rycerskich.
Każde nasze opowiadanie siebie jest utwierdzaniem naszej tożsamości, jej rekonstruowaniem. Porozmawiajmy o tych opowieściach: o narracjach polskości. O celach i metodach budowania opowieści. I o odpowiedzialności za operowanie na żywym (tak, pamięć żyje) organizmie.
 

Opublikowano 11.10.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.