Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

O czym pamiętać i po co?

Przed nami jeszcze dwie debaty, tym razem ścisle związane z kulturą. W czwartek 11 października przedstawiciele środowisk kultury i bizensu dyskutować będą o roli mecanetu w kulturze, a w piątek odbędzie się dyskusja na temat patriotyzmu. Poprowadzi ją Wojciech Klata. Zapraszamy do lektury krótkiego tekstu wprowadzającego.


 

Wojciech Klata

O czym pamiętać i po co? Patriotyzm na rozdrożu
 
Człowiek, który traci pamięć, przestaje wiedzieć kim jest. Podobnie jest ze wspólnotami. To, w jaki sposób opowiadamy sobie siebie, w znacznej mierze determinuje naszą świadomość. To pamięć, a nie byt, określa świadomość. W gruncie rzeczy, to fundamentalny obowiązek Polaka. Obowiązek obywatelski – pamiętać. Jestem obywatelem nie dlatego, że płacę tutaj podatki. Jestem obywatelem, bo opowiadam na nowo Polskę.
Pamięć ma to do siebie, że jest wybiórcza. Jest też wygodnicka – bardzo łatwo zapomina się o elementach, które nie pasują do generalnej wizji. Bo pamięć to nie jest garść epizodów, ale wielka narracja, rzeka opowiadania o sobie. Jeśli jakiś element nie jest z tą narracją koherentny – po prostu wypada, zapominamy o nim. Nie dlatego, że jest nieprawdziwy. Prawdziwość nie ma tu nic do rzeczy. Tutaj nie rządzi prawda. Tutaj ważna jest opowieść. Opowieść, w której nawet Lisowczycy mogą być wzorem cnót rycerskich.
Każde nasze opowiadanie siebie jest utwierdzaniem naszej tożsamości, jej rekonstruowaniem. Porozmawiajmy o tych opowieściach: o narracjach polskości. O celach i metodach budowania opowieści. I o odpowiedzialności za operowanie na żywym (tak, pamięć żyje) organizmie.
 

Opublikowano 11.10.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.