Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Notatnik wolontariusza – I warsztat

Hasłem przewodnim pierwszego spotkania były słowa Jana Pawła II:

„Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”.

Warsztaty miały na celu nie tylko integrację uczestników, ale przede wszystkim przekazanie sobie nawzajem oczekiwań co do projektu: Jak chcę pracować (techniki, metody)?, Jak zamierzam organizować sobie czas?, Jak będziemy się komunikować?, Co zrobić, żeby panowała przyjazna atmosfera?

Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z następującymi zagadnieniami:

– definicja wolontariatu oraz terminologia z nim związana
– zarys historii wolontariatu
– idea wolontariatu
– rodzaje wolontariatu
– organizacje promujące wolontariat
– prawa i obowiązki wolontariusza
– dlaczego warto zostać wolontariuszem?
– nauczanie Jana Pawła II dotyczące wolontariatu

Spotkanie miało formę pracy w grupie, opartej na „burzy mózgów”, mapie myśli, prezentacji, pracy z tekstem oraz dyskusji.

Podsumowaniem tego tematu była Ogólnopolska Konferencja „Ścieżkami wolontariatu”, w której wzięli udział obecni na warsztatach młodzi ludzie. Podzieleni na trzy zespoły specjalistów dyskutowali na następujące tematy:

– wolontariat w XXI wieku
– źródła wolontariatu
– zagadnienia prawne wolontariatu

[nggallery id=95]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.