Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Notatnik wolontariusza – I warsztat

Hasłem przewodnim pierwszego spotkania były słowa Jana Pawła II:

„Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”.

Warsztaty miały na celu nie tylko integrację uczestników, ale przede wszystkim przekazanie sobie nawzajem oczekiwań co do projektu: Jak chcę pracować (techniki, metody)?, Jak zamierzam organizować sobie czas?, Jak będziemy się komunikować?, Co zrobić, żeby panowała przyjazna atmosfera?

Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z następującymi zagadnieniami:

– definicja wolontariatu oraz terminologia z nim związana
– zarys historii wolontariatu
– idea wolontariatu
– rodzaje wolontariatu
– organizacje promujące wolontariat
– prawa i obowiązki wolontariusza
– dlaczego warto zostać wolontariuszem?
– nauczanie Jana Pawła II dotyczące wolontariatu

Spotkanie miało formę pracy w grupie, opartej na „burzy mózgów”, mapie myśli, prezentacji, pracy z tekstem oraz dyskusji.

Podsumowaniem tego tematu była Ogólnopolska Konferencja „Ścieżkami wolontariatu”, w której wzięli udział obecni na warsztatach młodzi ludzie. Podzieleni na trzy zespoły specjalistów dyskutowali na następujące tematy:

– wolontariat w XXI wieku
– źródła wolontariatu
– zagadnienia prawne wolontariatu

[nggallery id=95]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.