Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

MUZYKA WIARY – MUZYKA POKOJU 2019 – informacja prasowa

21 października w Warszawie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. W tym roku usłyszymy wyjątkową plejadę gwiazd muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej. Wystąpią: Royal String Quartet, Wacław Zimpel i Marcin Masecki, Bastarda, Tomasz Pokrzywiński i Joanna Halszka Sokołowska oraz z solowym projektem Jerzy Rogiewicz. Organizatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Festiwal nawiązuje do zainicjowanych przez Jana Pawła II w 1986 roku międzyreligijnych spotkań w Asyżu. Stąd pomysł na projekt, w którym głównym bohaterem jest muzyka sakralna różnych kultur i religii.  Artyści, których zaprosiliśmy na festiwal bezkompromisowo odkrywają niezwykłe światy wypełnione emocjami i autentyczną muzyczną magią. Nie stronią od eksperymentów i poszukiwań, ale zawsze potrafią w sobie tylko znany sposób dotrzeć do jądra muzycznej doskonałości – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu. – A jak zaczyna się Biblia? „Na początku było słowo” A czym jest słowo, jeśli nie wibracją powietrza? Dźwiękiem? Muzyką?

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, przypomina, że Jan Paweł II w swoim mocnym „Nigdy więcej wojny!”, odwoływał się do sprawiedliwości i solidarności względem drugiego człowieka. W 2003 roku Jan Paweł II apelował: „Kiedy tak jak teraz, wojna zagraża losom ludzkości, jeszcze większego znaczenia nabiera głoszenie z mocą i przekonaniem, że tylko pokój jest drogą do zbudowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”. Czy spotykanie z najwspanialszymi utworami, dziełami osób o innym niż nasze pochodzeniu kulturowym i czasami innej wrażliwości, pozwala na refleksję nad zrozumieniem drugiego? Czy festiwal uczy i uwrażliwia na umiejętność słuchania – tak bardzo potrzebną w budowaniu przestrzeni spotkania i dialogu, na którym wyrasta pokój? – pyta Michał Senk i dodaje: Wierzymy, że tak. Wierzymy też, że głos Papieża, potępiający wojnę w każdej postaci, czy nazywanej konfliktem, czy interwencją, jest słyszalny i że wpisze się w Polskę na stałe.

Tegoroczna edycja festiwalu to podróż przez kilka światów muzycznych. Royal String Quartet przygotował wyjątkowy koncert, w którym znalazły się kompozycje: Arvo Pärta, Gregoria Allegriego, Jamesa MacMillana, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pawła
Szymańskiego. Artyści dokonując wyboru chcą wskazać pierwiastek sacrum w bogatej twórczości wielkich mistrzów.

Wacław Zimpel i Marcin Masecki, wybitni improwizatorzy, zmierzą się z mistycznymi utworami Oliviera Messiaena, jednego  z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej.

Muzyczną twórczość chasydów przedstawi publiczności festiwalu niezawodna Bastarda, czyli Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński.

Tomasz Pokrzywiński pojawi się na festiwalu jeszcze raz – wspólnie z Joanną Halszką Sokołowską zmierzą się z Melodiami na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki. „Tehillim / Psalmy” wypełni bogactwo intrygującego głosu Sokołowskiej w skali „od szeptu do krzyku” i zjawiskowe brzmienie wiolonczeli Pokrzywińskiego, budujące kalejdoskopowo barwne pejzaże. Część tekstów zostanie wykonana w języku hebrajskim.

Festiwal zamknie Jerzy Rogiewicz, który sięgnie do kanonicznego zbioru kolęd i posiłkując się dość skromnym instrumentarium: jazzową perkusją, dzwonkami, gongami, marakasami i autoharfą wyczaruje bardzo osobistą i hipnotyzującą muzyczną przestrzeń.

Niemal wszystkie projekty muzyczne powstały specjalnie na festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju.

„Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju” łączy – o festiwalu opowiada Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora Programu 2 Polskiego Radia. Tworzy pomosty pomiędzy przeszłością i teraźniejszością (muzyka dawna i nowa), między różnymi tradycjami wykonawczymi (klasycznymi i zupełnie nowymi, zaskakującymi), między sacrum i profanum, wreszcie między tym co „nasze lokalne” i tym, co „nasze światowe”. Psalmy, nigunim, ptaki Messiaena, instrumentalne modlitwy Pärta i Góreckiego, kolędy. Na wszystko jest miejsce. Dialog zamiast konfrontacji, skupienie i modlitwa zamiast krzyku. Dźwięki i słowa, które zostają w nas na długo.

Na wszystkie koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na stronie muzykawiary.pl.
26 października 2019 r., w nawiązaniu do międzyreligijnego spotkania w Asyżu w 1986 r.,
przedstawiciele różnych religii spotkają się w jednym miejscu w Warszawie, aby modlić się o pokój. Modlitwa odbędzie się o godz. 19.00 w Auli Collegium Bobolanum na ulicy Rakowieckiej 61.

W spotkaniu wezmą udział:
Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski
Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski
Mufti Nedal Abu Tabaq, Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP
Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej
Przedstawiciele Wspólnoty Sant’Egidio

Spotkanie jest otwarte dla gości.

Program koncertów trzeciej edycji festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, wejściówki na www.muzykawiary.pl:

  • ROYAL STRING QUARTET

Poniedziałek 21.10, godz. 19.30, Kościół Ewangelicko-Reformowany, aleja Solidarności 76A;

  • MARCIN MASECKI / WACŁAW ZIMPEL – „z Katalogu Ptaków”

Wtorek 22.10, godz. 19.30, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59;

  • BASTARDA – „NIGUNIM”

Wtorek, 22.10, godz. 20.30, Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Z. Modzelewskiego 59;

  • JOANNA HALSZKA SOKOŁOWSKA / TOMASZ  POKRZYWIŃSKI „TEHILLIM / PSALMY”

Środa 23.10, godz. 19.30, Podziemia bazyliki katedralnej św. Floriana, ul. Floriańska 3;

  • JERZY ROGIEWICZ – „4000 LAT”

Czwartek 24.10, godz. 19.30, Studio Polskiego Radia im Władysława Szpilmana, aleja Niepodległości 81.

Organizator festiwalu: Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

Partnerzy: Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie;

Mecenasi: Samorząd Województwa Mazowieckiego, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Fundacja LOTTO im Haliny Konopackiej, Firma Jarczyński;

Patroni medialni: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Co Jest Grane24, Jazzarium.pl;

Partner kampanii promocyjnej: Metro Warszawskie Sp. z o.o.;

Partner techniczny: Stage Plan Technika Sceniczna Sp. z o.o.;

Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Opublikowano 14.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.