Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Młodzież Warszawy

Młodzież Warszawy – pokolenie pontyfikatu Jana Pawła II, red. ks. Witold Zdaniewicz SAC, ks. Sławomir H. Zaręba SAC, Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa 2005.


Zbiór zaprezentowanych szesnastu opracować dostarcza – tak się wydaje – dość dokładnego wizerunku współczesnych młodych ludzi związanych z Warszawą głównie przez fakt pobierania w niej nauki. Znalazło to swoje wyraźne odbicie w wyrażanych poglądach, orientacjach i ocenach. Kształtowanie – w takich warunkach – własnej biografii życiowej, głównie w aspekcie religijno-moralnym, w zderzeniu z tym wszystkim co niesie ze sobą nowoczesne miasto XXI wieku, jest obecnie wyjątkowo trudne, bo dokonuje się pod wpływem wielorakich ofert światopoglądowych. Stąd też prezentowane postawy młodych mogą często odbiegać od oczekiwań i nauczania Kościoła. Przywołane, w dużym skrócie, dane empiryczne zdają się potwierdzać ten pogląd. Niemniej, ten występujący dość często relatywizm religijno-moralny nie wykluczył jednak masowego, wręcz spontanicznego udziału młodzieży w praktykach religijnych i nocnych czuwaniach w ostatnich dniach życia Jana Pawła II, czego wszyscy byliśmy świadkami.

(ze Streszczenia)

Opublikowano 02.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.