Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Młodzież Warszawy

Młodzież Warszawy – pokolenie pontyfikatu Jana Pawła II, red. ks. Witold Zdaniewicz SAC, ks. Sławomir H. Zaręba SAC, Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa 2005.


Zbiór zaprezentowanych szesnastu opracować dostarcza – tak się wydaje – dość dokładnego wizerunku współczesnych młodych ludzi związanych z Warszawą głównie przez fakt pobierania w niej nauki. Znalazło to swoje wyraźne odbicie w wyrażanych poglądach, orientacjach i ocenach. Kształtowanie – w takich warunkach – własnej biografii życiowej, głównie w aspekcie religijno-moralnym, w zderzeniu z tym wszystkim co niesie ze sobą nowoczesne miasto XXI wieku, jest obecnie wyjątkowo trudne, bo dokonuje się pod wpływem wielorakich ofert światopoglądowych. Stąd też prezentowane postawy młodych mogą często odbiegać od oczekiwań i nauczania Kościoła. Przywołane, w dużym skrócie, dane empiryczne zdają się potwierdzać ten pogląd. Niemniej, ten występujący dość często relatywizm religijno-moralny nie wykluczył jednak masowego, wręcz spontanicznego udziału młodzieży w praktykach religijnych i nocnych czuwaniach w ostatnich dniach życia Jana Pawła II, czego wszyscy byliśmy świadkami.

(ze Streszczenia)

Opublikowano 02.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.