Miejskie stypendia im. Jana Pawła II

Uczniowie i studenci, którzy uczą się w Warszawie, mogą przez cały lipiec ubiegać się o jedno z ponad 400 miejskich stypendiów im. Jana Pawła II. Wsparcie dla stypendysty może wynieść nawet 1500 zł miesięcznie w zależności od dochodu rodziny, osiągnięć naukowych, artystycznych czy sportowych, a także zaangażowania stypendysty w działania charytatywne i społeczne. Dotąd w ciągu 8 lat otrzymało je ponad 4000 osób.


Wysokość stypendium waha się od 200 do 1500 zł miesięcznie i zależy od dochodu rodziny, osiągnięć naukowych, artystycznych czy sportowych, a także zaangażowania stypendysty w działania charytatywne i społeczne. Stypendia przyznawane są z budżetu miasta i przeznaczono na nie w tym roku 2,5 mln złotych.

– Te stypendia to nie tylko gratyfikacja finansowa, ale przede wszystkim propozycja pracy w programie ofiarowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz zobowiązanie wobec mieszkańców miasta Warszawy i wobec kraju, że nie będziecie ustawać we własnym rozwoju, w pracy i nauce – podkreśla prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, zwracał uwagę, że program skierowany do stypendystów zdominowała w tym roku idea wolontariatu. – W ramach projektu „Inkubator Miłosierdzia” stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II pomagają osobom starszym, żyjącym często bez nadziei w hospicjum, ciężko chorym. Towarzyszą niepełnosprawnym w spacerach, rozmowach, czytają im na głos. Pomagają dzieciom w domach dziecka, w świetlicach, tym, którzy w różnych ośrodkach czekają na pomoc korepetytora – wyjaśnia Norbert Szczepański.

Dla Ewy Brzeskiej, laureatki stypendium z ubiegłego roku, niezwykłe jest, że stypendium nie ogranicza się do pomocy materialnej, ale pociąga za sobą opiekę nad osobistym rozwojem każdego stypendysty. Centrum Myśli Jana Pawła II oferuje wiele projektów. – Dzięki nim wdrażamy w życie to, co mówił do nas Jana Paweł II – wyjaśnia. – Czułam zobowiązanie wobec ludzi, którzy nie doznają tyle ciepła i dobroci, których ja doświadczyłam. Pomyślałam, że w ten sposób będę mogła zachować równowagę: zwrócić innym w części to dobro, które ja otrzymuję.

Cezary Kraśkiewicz, członek zespołu „Inkubatora Miłosierdzia”, opowiadając o swoim zaangażowaniu, podkreślił, że największym zaskoczeniem dla niego jako wolontariusza okazał się fakt, że im więcej bierze na siebie, tym więcej ma czasu.

– Wolontariusza powinien cechować chęć bycia z drugim człowiekiem i okazywanie mu miłosierdzia. Sama nazwa naszej grupy, „Inkubator Miłosierdzia”, pokazuje, że najważniejsze w pracy z drugim człowiekiem jest okazywanie miłosierdzia innym. Drobne chwile, w których mogę dostrzec, że ktoś się uśmiecha pod wpływem tego, co powiedziałam lub tego, co robię, daje mi największą radość – dodała Małgorzata Maciejewska, wolontariuszka.

Aby otrzymać Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II wystarczy wejść na stronę www.formularze.centrumjp2.pl i wypełnić formularz, a następnie wysłać pełną dokumentację pocztą lub przynieść do biura Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, lok. 30). Termin składania wniosków to w przypadku uczniów 31 lipca. Dla studentów jest nieco dłuższy i potrwa do 30 września.

– Stypendia i program, oferowany nie tylko stypendystom, ale każdemu, kto pragnie zaangażować się w pomoc drugiej osobie, realizowane są w sposób zasługujący na uznanie. Świadczy o tym przyznana Stypendiom nagroda w konkursie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Moje Stypendium „Dobre stypendia 2010” w kategorii „programy stypendialne jednostek samorządowych" – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

zobacz szczegółowe informacje nt. stypendiów
 

Opublikowano 10.07.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.