Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Królewska Droga Krzyża

Chociaż można sobie racjonalnie wytłumaczyć aspekt biologiczny śmierci, nie sposób przyjąć jej jako czegoś „naturalnego”. Śmierć jest sprzeczna z najgłębszym instynktem człowieka. Sobór tak mówi o tym: „Tajemnica losu ludzkiego ujawnia się najbardziej w obliczu śmierci. Nie tylko boleści i postępujący rozkład ciała dręczą człowieka, lecz także, i to jeszcze bardziej, lęk przed unicestwieniem na zawsze”. Istotnie, tej udręki nic nie zdołałoby ukoić, gdyby śmierć oznaczała całkowite zniszczenie i koniec wszystkiego. Dlatego śmierć skłania człowieka do stawiania radykalnych pytań o sens samego życia: co czeka nas za mroczną zasłoną śmierci? Czy stanowi ona ostateczny kres życia, czy też istniej coś także poza nią?

 

Jan Paweł II, List Do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku

„Królewska Droga Krzyża” Teatr Wizji Czerwona Główka

twórcy: Sławomir Kuczkowski, Ela Binkowska (ikony)

Słabość i bezradność wobec przeznaczenia najczęściej uświadamiamy sobie w samotności i ciszy, którym zwykle bronimy dostępu do siebie. Teatr Wizji Czerwona Główka wyznacza widzom pewnego rodzaju ćwiczenie duchowe, stwarza medytacyjną przestrzeń do spotkania z własną słabością w obliczu krzyża…

 

Odwiedzający „Królewską Drogę Krzyża” wprowadzani są do przygotowanej sali pojedynczo, by samodzielnie podjąć wędrówkę przez znaną przecież Drogę Krzyżową. Tym razem jednak odbywa się ona twarzą w twarz: ludzka twarz Odwiedzającego spotyka się z tą Chrystusową – utrwaloną w 14 wizerunkach-ikonach autorstwa Eli Binkowskiej – odpowiednikach stacji Męki Pańskiej.

 

Twarze, mimo jednego wzorca, są zupełnie inne – zaznacza Sławomir Kuczkowski, kierownik artystyczny teatru – bo przecież każda stacja to inny stan ducha i inne emocje. Myślę jednak, że całość tworząca stację działa podobnie jak ikona.

 

 

Dzięki skupieniu na intymnej relacji człowieka z ikoną, rezygnacji z tradycyjnego dramatyzowania, widz otrzymuje zaproszenie do misterium wewnętrznego. Jego czas trwania i przebieg każdy dyktuje indywidualnie, ale w kontekście przetworzonej struktury, mieszczącej się w motywie Pasji.

 

 

To rzadkie działanie artystyczne rozpoczyna cykl Gorzkich Żalów, zapowiadając charakter poszukiwań – wątpiących, niepewnych prawdy, ludzkich…

 

Opublikowano 26.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.