Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Już za tydzień rusza festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

Już za tydzień rusza festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, którego 5. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 22-26 października 2021.

Posługując się językiem muzyki współczesnej Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju prezentuje publiczności program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę. Na zaproszenie organizatora Festiwalu – Centrum Myśli Jana Pawła II – powstają projekty łączące przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną. Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy.

Celem festiwalu jest poszukiwanie zjawisk w muzyce współczesnej, które możliwie najpełniej i najpiękniej wyrażają to, co niewyrażalne – mówi Maciej Omylak, koordynator festiwalu. Staramy się dawać artystom możliwość, aby w propozycjach, które przygotowują, mogli przyjrzeć się temu, co piękne, niezwykłe i tajemnicze
w kulturze muzycznej różnych religii i dali temu wyraz, przetworzyli to przez siebie.

tegorocznym programie znakomite premiery:

  • w piątek 22 października kompozytorskie perły Arvo Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach artystów łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego „Lutosławski Quartet”, Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan. Koncert odbędzie się w świetnej akustycznie sali Miodowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Rakowieckiej w Warszawie;
    • kolejną premierę usłyszymy w niedzielę 24 października – Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena zabrzmi w Studio Lutosławskiego. Dzieło francuskiego mistrza zaprezentują Bartek WąsikAdam EljasińskiMarcin MakowiczMichał Pepol. Tego samego wieczoru, w drugiej części koncertu usłyszymy utwory z płyty „Apparition”
    w wykonaniu Agaty Zubel i Krzysztofa Książka;
  • w poniedziałek 25 października organizatorzy zapraszają na premierowy koncert „Pieśń o nieszczęsnym rozbitku”. Michał Górczyńskiwspólnie z Pawłem SzpurąJackiem Mazurkiewiczem przeniosą nas w świat muzyki Jazydów. Skład uzupełni syryjski śpiewaki perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów. W drugiej części koncertu usłyszymy solowy koncert Krzysztofa Dysa. Artysta, wykorzystując wielokulturowe kody
    i muzyczne idiomy, tworzy przestrzeń dla subtelnej rozmowy z Bogiem chrześcijan, żydowskim Jahwe i muzułmańskim Allachem;
  • we wtorek 26 października w kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności usłyszymy koncert „Leggerezza” (z włoskiego „lekkość”). Jest to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz Patryka Zakrockiego– altowiolistę chętnie sięgającego po inne instrumenty.

Wydarzenie towarzyszące:

  • Pokaz filmu „El Gusto”, reż. Safinez Bousbia (2011, 88 min) – sobota 23 października, Kino Muranów. Dokumentalny debiut Safinez Bousbii prezentujący portrety arabskich
    i żydowskich wykonawców muzyki Chaabi – unikalnej algierskiej mieszanki religijnych pieśni berberyjskich i andaluzyjskich oraz jazzu. Reżyserka z pietyzmem śledzi ich, często skomplikowane, osobiste historie i muzyczną drogę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Z tej emocjonalnej, filmowej przygody wyłania się prawdziwa potęga muzyki jako języka łączącego ponad podziałami etnicznymi i religijnymi.
  • Podcasty poświęcone refleksji nad źródłami pokoju w muzyce – do rozmowy
    o muzyce w różnych religiach i kulturach organizatorzy  zaprosili rabina Stasa Wojciechowicza, imama Omara Abdela Fattaha, protodiakona Łukasza Leonkiewicza oraz profesora Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
    Wszystkie podcasty dostępne na https://muzykawiary.pl/podcasty/

Komentarze ekspertów

Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu:

Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić na Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. Festiwal, który od początku jest poszukiwaniem kodów kulturowych tworzących odwieczne komunikaty wysyłane przez człowieka do Istoty Najwyższej: „Chcemy Cię nazwać, chcemy abyś nas usłyszał i wysłuchał”. Sięgamy po te z mniej lub bardziej odległej przeszłości, ale także i po te, które zrodziły się w bliższej nam rzeczywistości ostatnich dekad. Zapraszamy na Festiwal, który jest próbą wpisania tych komunikatów w dopełniający je muzyczny przekaz. Próbą opowiedzenia ich językiem brzmień i dźwięków tworzących nieoczywisty świat muzyki naszych czasów.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II:

Każda kolejna edycja Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju konfrontuje nas z nową definicją wojny i pokoju. Nie jest odkryciem, że co roku inaczej aktualizują się społeczne wyzwania i lęki związane z tymi pojęciami, inaczej też postrzega je każdy z nas. Wojna hybrydowa, technologiczna, informacyjna, handlowa powodują, że same słowa nam powszednieją, chociaż w każdym z nich pobrzmiewa niebezpieczny, i wcale nieodległy, szczęk konfliktu zbrojnego. Zmienność pojęć jest naturalna i konieczna, tak jak i ciągły ruch samego świata, ale trwały pozostaje cel kultury, który za Janem Pawłem II rozumiemy jako pełniejsze stawanie się człowiekiem, włączając w to troskę o drugiego człowieka, jego godność i szacunek. Myślę zarówno o ludziach potrzebujących na ulicach Warszawy, jak i tych w przygranicznych lasach, dla których Polska jest pierwszym krajem wolności.

Warto przypomnieć Jana Pawła II, który w 2004 roku w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy mówił: „Świat migrantów może wnieść cenny wkład w proces umacniania pokoju. Migracje mogą bowiem ułatwić kontakt i porozumienie nie tylko między osobami i społecznościami, ale i między cywilizacjami. (…) ten wzbogacający dialog międzykulturowy to «nieodzowny sposób budowania świata wewnętrznie pojednanego». Staje się to możliwe, gdy imigranci są traktowani z szacunkiem, jakiego wymaga godność każdego człowieka; kiedy wspomaga się wszelkimi środkami kulturę gościnności i pokoju, w której potrafi się pogodzić zachowanie odmienności z dążeniem do dialogu, nie ulegając pokusie indyferentyzmu, gdy w grę wchodzą wartości. Taka postawa otwartości i solidarności staje się propozycją i warunkiem pokoju.” Festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju jeszcze nigdy nie był tak blisko aktualnego tematu społecznego.

* * *

AKREDYTACJE DLA MEDIÓW

Serdecznie zapraszam do akredytowania się na wydarzenia festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. W celu ułatwienia Państwu tego zgłoszenia, przygotowaliśmy formularz akredytacyjny, który jest dostępny na stronie muzykawiary.pl w zakładce Dla mediów. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 20.10.2021.


Szczegółowy program oraz informacja o biletach i bezpłatnych wejściówkach – www.muzykawiary.pl

W zakładce Dla mediów na stronie muzykawiary.pl można pobrać pakiet prasowy zawierający m.in.:
– nagrania filmowe
– materiały graficzne
– zdjęcia artystów
– komunikaty prasowe
– formularz akredytacyjny

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zespół Państwowych szkół muzycznych nr 1 w Warszawie, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Kino Muranów, Biletyna, firma Jarczyński.
Patronami medialnymi są: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Wyborcza.pl, jazzarium.pl

* * *
Szczegółowe informacje na stronie centrumjp2.pl oraz na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II i Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju na Facebooku.

Opublikowano 14.10.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Warszawska Noc Muzeów, jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 230 instytucji, dołącz i Ty!
„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.