Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

JP2online

Portal został uruchomiony 18 maja 2020 roku i jest dostępny pod adresem jp2online.pl

Chcemy zachować i rozpowszechnić spuściznę po Janie Pawle II, będącą częścią polskiego dziedzictwa narodowego. Serwis wystartuje w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące Jana Pawła II w jednym miejscu w Internecie – to cel portalu JP2online.

Kilkanaście lat po śmierci najbardziej znanego na świecie Polaka, materiały archiwalne (multimedia, fotografie i dokumenty) dotyczące jego życia i posługi są rozproszone, często niedostępne i nie można z nich swobodnie korzystać. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je internautom. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów do prezentacji w JP2online.

Co znajdziesz na portalu JP2online?

nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich,
multimedialny biogram Jana Pawła II, część zbiorów dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach niekomercyjnych, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża,
katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych.

Kogo zapraszamy?

Portal jest skierowany do osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (nauczyciele, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych zajmujących się spuścizną po Janie Pawle II jako materiałem badawczym. Portal będzie również przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych osobiście życiem i posługą papieża.

W latach 2016-2020 opracowaliśmy i przygotowaliśmy do udostępnienia:

  • 16.000 stron dokumentów archiwalnych,
  • 5.000 fotografii,
  • 100.000 minut nagrań radiowych,
  • 700 godzin nagrań video.

Partnerzy projektu

  • Archidiecezja Warszawska,
  • Archiwum Akt Nowych,
  • Archiwum Narodowe w Krakowie,
  • Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny,
  • Instytut Pamięci Narodowej,
  • Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
  • Instytut Tertio Millenio,
  • Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie,
  • Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych,
  • Polskie Radio S.A.,
  • Zgromadzenie Księży Sercanów.

Partnerzy o projekcie:

„Dobrze, że powstała koncepcja utworzenia portalu, który pozwoli nam pokazywać filmy, zdjęcia, dokumenty niosące wielkie świadectwo, że jeden człowiek i To co za nim stało, mógł rozbić system zła.”
dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

„Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się epokowego dzieła. Ma ono, co najmniej, miarę stulecia, a może nawet więcej. Zintegrowanie tak obszernego materiału to niewiarygodnie ważne, ale też trudne wyzwanie. Dlatego z wdzięcznością będziemy to dzieło wspierać”.
o. dr Maciej Zięba OP, Prezes Instytutu Tertio Millennio

„Duża praca przed Archiwami Państwowymi i przed Centrum, bo do przeszukania mamy setki kilometrów dokumentacji. Wierzę, że znajdziemy tam naprawdę cenne materiały i będziemy mogli je wyeksponować.”
dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

„Nie chcę też tłumaczyć, dlaczego Polskie Radio się angażuje w ten projekt. Raczej musiałbym się tłumaczyć, gdyby się nie angażowało. Bo jest oczywiste, że Polskie Radio – będąc nadawcą publicznym i posiadając niezgłębione archiwa – nie może nie być zainteresowane pokazywaniem również tych skarbów, które w swoich zasobach posiada.”
o. Andrzej Majewski SJ, Polskie Radio S.A.

Partnerzy

Projekt realizowany pod patronatem:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Opublikowano 10/04/2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.