Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera organizuje cykl wykładów „JP2 Memorial Lectures” poświęcony spuściźnie intelektualnej i duchowej papieża Jana Pawła II.
Najbliższe spotkanie poświęcone będzie tematyce przebaczenia w związku z 50. rocznicą orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 18 listopada 1965 r. Orędzie to podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Jest ono uważane za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Z listu pochodzi cytat: „(…) przebaczamy i prosimy o wybaczenie [dosłownie: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie]”.
Wykład:
prof. dr KARL-JOSEPH HUMMEL – „Vergangenheitspolitik und Zukunftsvisionen: die Bedeutung Johannes Paul II. für die deutsch-polnische Versöhnung„
(Obrachunki z przeszłością i wizje przyszłości: znaczenie Jana Pawła II dla polsko-niemieckiego pojednania).
18 listopada 2015, godz. 18:00
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11 (1 piętro)
Wstęp wolny
ZAPEWNIAMY TŁUMACZENIE SYMULTANICZNE
(Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z prelegentem oraz poczęstunek dla wszystkich gości. )
W swoim wykładzie prof. Hummel odniesie się do wydarzeń historycznych, osoby i przykładu Jana Pawła II oraz myśli, które przyświecały jego koncepcji przebaczenia i porozumienia między narodami umiejscawiając je w kontekście współczesnych wyzwań.
Poprzednie wykłady w ramach cyklu „JP2 Memorial Lecture” wygłosili m.in. prof. Vittorio Possenti, prof. Hans Joas oraz prof. Rocco Buttiglione.
Prof. dr Karl-Joseph Hummel, Dyrektor Instytutu Badawczego Komisji ds. Historii Współczesnej, Bonn
Karl-Joseph Hummel studiował historię, germanistykę, filozofię i politologię w Monachium i na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii. W 1983 obronił rozprawę doktorską z filozofii. Od 1984 współpracuje z Fundacją Konrada Adenauera w zakresie wspierania uzdolnionej młodzieży. Od 1993 jest dyrektorem Instytutu Badawczego Komisji ds. Historii Współczesnej w Bonn. Ponadto jest profesorem honorowym historii Kościoła na Uniwersytecie w Erfurcie. W swojej obszernej działalności naukowej prof. Hummel zajmuje się m.in. historią Kościoła katolickiego oraz relacjami między Kościołem, społeczeństwem i państwem.