JP2 Memorial Lectures: Obrachunki z przeszłością i wizje przyszłości: znaczenie Jana Pawła II dla polsko-niemieckiego pojednania – prof. dr Karl-Joseph Hummel.

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera organizuje cykl wykładów „JP2 Memorial Lectures” poświęcony spuściźnie intelektualnej i duchowej papieża Jana Pawła II.

Najbliższe spotkanie poświęcone będzie tematyce przebaczenia w związku z 50. rocznicą orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 18 listopada 1965 r. Orędzie to podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Jest ono uważane za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Z listu pochodzi cytat: „(…) przebaczamy i prosimy o wybaczenie [dosłownie: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie]”.

Wykład:
prof. dr KARL-JOSEPH HUMMEL – „Vergangenheitspolitik und Zukunftsvisionen: die Bedeutung Johannes Paul II. für die deutsch-polnische Versöhnung
(Obrachunki z przeszłością i wizje przyszłości: znaczenie Jana Pawła II dla polsko-niemieckiego pojednania).

18 listopada 2015, godz. 18:00
Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11 (1 piętro)
Wstęp wolny
ZAPEWNIAMY TŁUMACZENIE SYMULTANICZNE
(Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z prelegentem oraz poczęstunek dla wszystkich gości. )

W swoim wykładzie prof. Hummel odniesie się do wydarzeń historycznych, osoby i przykładu Jana Pawła II oraz myśli, które przyświecały jego koncepcji przebaczenia i porozumienia między narodami umiejscawiając je w kontekście współczesnych wyzwań.

Poprzednie wykłady w ramach cyklu „JP2 Memorial Lecture” wygłosili m.in. prof. Vittorio Possenti, prof. Hans Joas oraz prof. Rocco Buttiglione.

Prof. dr Karl-Joseph Hummel, Dyrektor Instytutu Badawczego Komisji ds. Historii Współczesnej, Bonn
Karl-Joseph Hummel studiował historię, germanistykę, filozofię i politologię w Monachium i na Uniwersytecie Sussex w Wielkiej Brytanii. W 1983 obronił rozprawę doktorską z filozofii. Od 1984 współpracuje z Fundacją Konrada Adenauera w zakresie wspierania uzdolnionej młodzieży. Od 1993 jest dyrektorem Instytutu Badawczego Komisji ds. Historii Współczesnej w Bonn. Ponadto jest profesorem honorowym historii Kościoła na Uniwersytecie w Erfurcie. W swojej obszernej działalności naukowej prof. Hummel zajmuje się m.in. historią Kościoła katolickiego oraz relacjami między Kościołem, społeczeństwem i państwem.

Opublikowano 16.11.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.