Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

JP2 Memorial Lectures: Hans Joas – „Sacralization and Desacralization. Political Domination and Religious Interpretation”

Gorąco wszystkich zapraszamy na wykład światowej sławy socjologa Hansa Joasa. 

Hans Joas: „Sacralization and Desacralization. Political Domination and Religious Interpretation” (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne) 

14 kwietnia, godz. 18.00
Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Piętro, ul. Foksal 11 

Hans Joas jest jednym z najwybitniejszych współczesnych socjologów. W swoich pracach coraz śmielej eksploruje obszar pomiędzy wiarą i wiedzą, fides et ratio. Nadrzędnym celem Joasa jest przezwyciężenie uproszczeń teorii sekularyzacji oraz jałowych konfliktów pomiędzy fundamentalizmem sekularnym i religijnym. Świadczą o tym jego ostatnie dwie głośne książki: „Świętość osoby. Nowa genealogia praw człowieka” (2011) i „Wiara jako możliwość. Możliwe przyszłości chrześcijaństwa” (2012). W uroczystym wykładzie upamiętniającym Jana Pawła II Hans Joas wchodzi na teren teologii politycznej, prezentując nową teorię związków procesów sakralizacji z dynamiką władzy.

Do wygłoszenia John Paul II Memorial Lectures Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza najważniejszych współczesnych myślicieli. W wykładach, organizowanych razem z Fundacją Konrada Adenauera, wzięli do tej pory udział: prof. John Finnis, prof. Vittorio Possenti i prof. Rocco Buttiglione.

Hans Joas – socjolog oraz teoretyk myśli społecznej. Profesor socjologii religii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Związany również z uniwersytetami we Fryburgu oraz w Chicago. Członek Komitetu ds. Myśli Społecznej Uniwersytetu w Chicago. Dyrektor Centrum Maxa Webera w Erfurcie (2009–2011). Od 2011 r. jest członkiem Akademii Europejskiej oraz członkiem korespondencyjnym Austriackiej Akademii Nauk. W swoich badaniach koncentruje się głównie na rekonstrukcji amerykańskiego pragmatyzmu, wyjaśniając jednocześnie jego rolę dla teorii społecznych. Obecnie prowadzi badania nad procesami sekularyzacji i jej znaczeniem dla osób wierzących. Jest autorem wielu pozycji z dziedziny socjologii, w tym: Kreatywność działania (1996), Powstawanie wartości (2000), Wojna i nowoczesność (2003), Kulturowe wartości Europy (2005, wraz z Klausem Wiegandtem) oraz Świętość osoby. Nowa genealogia praw człowieka (2013). Hans Joas jest laureatem kilku znaczących nagród naukowych, m.in.: Nagrody Hansa Kiliana, Nagrody Rene Königa. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Tybindze oraz Uniwersytetu w Uppsali.

JP2 Memorial Lectures to cykl wykładów, które w pewien sposób odnoszą się do nauczania Jana Pawła II lub w sposób twórczy je rozwijają. Dotyczą one przede wszystkim dziedzin, do których odnosił się również Jan Paweł II: teologii, filozofii, nauk społecznych a nawet ekonomii. Do wykładów zapraszamy wybitne osoby ze świata nauki i kultury. Celem wykładów jest nie tylko upamiętnienie Jana Pawła II, ale przede wszystkim refleksja nad współczesnym światem poprzez pryzmat najnowszych osiągnięć myśli humanistycznej oraz w świetle nauczania Wojtyły.

 

Opublikowano 08.04.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.