Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II w literaturze polskiej

Okładka książki "Jan Paweł II w literaturze polskiej". Na zdjęciu Jan Paweł II podpierający ręką głowę.

Masz ochotę na literacką wędrówkę po biografii naszego Papieża? Pozwól twórcom literatury być Twoimi przewodnikami. Nie musisz przy tym biegać po bibliotekach i księgarniach. Wystarczy, że sięgniesz po antologię „Jan Paweł II w literaturze polskiej”.

Antologia Jan Paweł II w literaturze polskiej to zbiór tekstów polskich pisarzy poświęconych Papieżowi. Wspomnienia, opowiadania, wiersze, reportaże – drukowane wcześniej w książkach i prasie lub mające pierwodruk w antologii – ułożone według klucza biograficznego oferują czytelnikowi oryginalną opowieść o życiu Jana Pawła II. Wielość autorów, odmienne punkty widzenia i zróżnicowana stylistyka tworzą jedyną w swoim rodzaju mozaikę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorami tekstów są m.in. Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Miron Białoszewski, Stefan Kisielewski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska.

O autorze

Krzysztof Dybciak(ur. 1948), historyk i teoretyk literatury, eseista, autor wierszy. Związany wcześniej z Instytutem Badan Literackich PAN i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, obecnie jest kierownikiem Katedry Literatury XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za debiutancki tom Gry i katastrofy (1980) otrzymał Nagrodę Fundacji Kościelskich. Inne ważniejsze książki: Personalistyczna krytyka literacka. Teoria i opis nurtu z lat trzydziestych (1981), Karol Wojtyła a literatura (1991), Trudne spotkanie. Literatura polska XX wieku wobec religii (2005). Od początku pontyfikatu publikował teksty o Janie Pawle II, powierzono mu napisanie haseł w podstawowych encyklopediach, opracował wybór pism: Elementarz Jana Pawła II dla wierzącego, wątpiącego i szukającego (2001), Nowy elementarz Jana Pawła II na trzecie milenium (2005).

NAKŁAD WYCZERPANY.

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych chcielibyśmy przekazać honoraria autorskie za wykorzystane w antologii teksty.

Ponieważ nie do wszystkich autorów (lub spadkobierców autorów) udało nam się dotrzeć, prosimy tych z Państwa, którzy nie otrzymali od nas listu, o kontakt mailowy lub telefoniczny 022 826 42 21.

Jan Paweł II w literaturze polskiej. Antologia tekstów literackich, oprac. K. Dybciak, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008.

Opublikowano 17/03/2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.