Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II w literaturze polskiej

Masz ochotę na literacką wędrówkę po biografii naszego Papieża? Pozwól twórcom literatury być Twoimi przewodnikami. Nie musisz przy tym biegać po bibliotekach i księgarniach. Wystarczy, że sięgniesz po antologię „Jan Paweł II w literaturze polskiej”.

Jan Paweł II w literaturze polskiej. Antologia tekstów literackich, oprac. K. Dybciak, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2008.

Antologia Jan Paweł II w literaturze polskiej to zbiór tekstów polskich pisarzy poświęconych Papieżowi. Wspomnienia, opowiadania, wiersze, reportaże – drukowane wcześniej w książkach i prasie lub mające pierwodruk w antologii – ułożone według klucza biograficznego oferują czytelnikowi oryginalną opowieść o życiu Jana Pawła II. Wielość autorów, odmienne punkty widzenia i zróżnicowana stylistyka tworzą jedyną w swoim rodzaju mozaikę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorami tekstów są m.in. Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Miron Białoszewski, Stefan Kisielewski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska.

O autorze

Krzysztof Dybciak(ur. 1948), historyk i teoretyk literatury, eseista, autor wierszy. Związany wcześniej z Instytutem Badan Literackich PAN i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, obecnie jest kierownikiem Katedry Literatury XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za debiutancki tom Gry i katastrofy (1980) otrzymał Nagrodę Fundacji Kościelskich. Inne ważniejsze książki: Personalistyczna krytyka literacka. Teoria i opis nurtu z lat trzydziestych (1981), Karol Wojtyła a literatura (1991), Trudne spotkanie. Literatura polska XX wieku wobec religii (2005). Od początku pontyfikatu publikował teksty o Janie Pawle II, powierzono mu napisanie haseł w podstawowych encyklopediach, opracował wybór pism: Elementarz Jana Pawła II dla wierzącego, wątpiącego i szukającego (2001), Nowy elementarz Jana Pawła II na trzecie milenium (2005).

NAKŁAD WYCZERPANY.

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 29 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych chcielibyśmy przekazać honoraria autorskie za wykorzystane w antologii teksty.

Ponieważ nie do wszystkich autorów (lub spadkobierców autorów) udało nam się dotrzeć, prosimy tych z Państwa, którzy nie otrzymali od nas listu, o kontakt mailowy ajez@centrumjp2.pl lub telefoniczny 022 826 42 21.

Opublikowano 17/03/2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii