Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Jan Paweł II jest autorytetem dla 93% Polaków!

Razem z Centrum badania Opinii Społecznej zrealizowaliśmy wspólny projekt badawczy. Chcieliśmy sprawdzić jak dziś, 6 lat po śmierci i w przededniu beatyfikacji Papieża, Polacy postrzegają Jana Pawła II, czy kierują się w życiu jego nauczaniem, czy jego postać jest ważna w naszym życiu.


 

Według 58% badanych świadectwo życia i nauczania Jana Pawła II przyczyniło się do przemiany ich życia, a aż 80% ankietowanych twierdzi, że wpłynęło na przemiany życia większości Polaków. Postać Jana Pawła II jest silnie obecna w codziennym życiu Polaków. Aż 94% respondentów przyznaje, że w swoich codziennych rozmowach wspominają Papieża Polaka, przy czym 21% osób wspomina Jana Pawła II bardzo często.

W badaniu zwróciliśmy się z pytaniem o modlitwę do Jana Pawła II. Pomimo, że w czasie realizacji badania Papież nie był jeszcze oficjalnie beatyfikowany 55% ankietowanych zadeklarowało, że prosiło Jana Pawła II o wstawiennictwo do Boga w jakiejś intencji. Zdecydowana większość ankietowanych modliła się o beatyfikację Jana Pawła II.

Zupełnie niespotykany wynik dało pytanie czy Jan Paweł II jest dla nas autorytetem. Twierdząco odpowiedziało 93% badanych. Z badania wynika, że zaledwie dla 1% Polaków Papież zdecydowanie nie jest Autorytetem, co jest wynikiem mieszczącym się w granicach błędu statystycznego. Z badania wynika, że 71% Polaków, dla których Jan Paweł II jest autorytetem kieruje się we własnych życiu jego wskazaniami.

Według badanych beatyfikacja Papieża jest niezmiernie ważnym wydarzeniem szczególnie dla Polski (93%) i Polaków (95%). Jest to wydarzenie istotne w naszym życiu prywatnym, o czym świadczą wskazania ważności beatyfikacji dla rodzin ankietowanych (85%) i dla samych respondentów (83%). Według Polaków beatyfikacja jest też ważnym wydarzeniem dla Europy (71%) i dla świata (70%)

Badanie zostało zrealizowane metodą bezpośrednich wywiadów ankieterskich na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w dniach od 12 do 17 marca 2011 r.

 

Opublikowano 30.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.