Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.1): Jakub Szymczuk

 Solidarność na Ukrainie.

W przeddzień pierwszej rocznicy „Czarnego czwartku”
na Ukrainie, prezentujemy pierwszy odcinek programu „Historia jednej fotografii”.
Tematem cyklu jest „Solidarność”. 

 

 

 

 „Jak to jest być z drugiej strony obiektywu, co czuje fotograf naciskając spust migawki…
Znani fotografowie opowiadają o swoich najlepszych zdjęciach.
Naprawdę warto obejrzeć i posłuchać, koniecznie!”

Anna Brzezińska-Skarżyńska
Dyrektor – Redaktor Naczelna
 Redakcji Fotograficznej PAP

 

Kijów, 20 lutego 2014 r. Po trzech miesiącach demonstracji ukraińskiej ludności przeciw rządom Wiktora Janukowycza, rozpoczęło się brutalne rozpędzanie protestu. Specjalne jednostki policji tzw. Berkut, zaczęły ostrzeliwać zgromadzonych na Euromajdanie. Uliczne walki trwały dwa dni, zginęło ponad 70 ludzi. „Czarny czwartek” na Majdanie był przełomowym dniem dla historii Ukrainy. Wśród wielu fotoreporterów relacjonujących te wydarzenia znalazł się Jakub Szymczuk z redakcji „Gościa Niedzielnego”. W kulminacyjnym momencie rewolucji był na barykadzie na ul. Instytuckiej. To tam zrobił cykl zdjęć, które zostały uhonorowane nagrodą IV edycji PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcie „Czarny czwartek” zostało wybrane Zdjęciem Dekady 2004-2014 Grand Press Photo.

 

Add a „Jakuba Szymczuka spotkałem 14.

  

          

Opublikowano 19.02.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.