Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.1): Jakub Szymczuk

 Solidarność na Ukrainie.

W przeddzień pierwszej rocznicy „Czarnego czwartku”
na Ukrainie, prezentujemy pierwszy odcinek programu „Historia jednej fotografii”.
Tematem cyklu jest „Solidarność”. 

 

 

 

 „Jak to jest być z drugiej strony obiektywu, co czuje fotograf naciskając spust migawki…
Znani fotografowie opowiadają o swoich najlepszych zdjęciach.
Naprawdę warto obejrzeć i posłuchać, koniecznie!”

Anna Brzezińska-Skarżyńska
Dyrektor – Redaktor Naczelna
 Redakcji Fotograficznej PAP

 

Kijów, 20 lutego 2014 r. Po trzech miesiącach demonstracji ukraińskiej ludności przeciw rządom Wiktora Janukowycza, rozpoczęło się brutalne rozpędzanie protestu. Specjalne jednostki policji tzw. Berkut, zaczęły ostrzeliwać zgromadzonych na Euromajdanie. Uliczne walki trwały dwa dni, zginęło ponad 70 ludzi. „Czarny czwartek” na Majdanie był przełomowym dniem dla historii Ukrainy. Wśród wielu fotoreporterów relacjonujących te wydarzenia znalazł się Jakub Szymczuk z redakcji „Gościa Niedzielnego”. W kulminacyjnym momencie rewolucji był na barykadzie na ul. Instytuckiej. To tam zrobił cykl zdjęć, które zostały uhonorowane nagrodą IV edycji PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcie „Czarny czwartek” zostało wybrane Zdjęciem Dekady 2004-2014 Grand Press Photo.

 

Add a „Jakuba Szymczuka spotkałem 14.

  

          

Opublikowano 19.02.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.