Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

HISTORIA JEDNEJ FOTOGRAFII (odc.1): Jakub Szymczuk

 Solidarność na Ukrainie.

W przeddzień pierwszej rocznicy „Czarnego czwartku”
na Ukrainie, prezentujemy pierwszy odcinek programu „Historia jednej fotografii”.
Tematem cyklu jest „Solidarność”. 

 

 

 

 „Jak to jest być z drugiej strony obiektywu, co czuje fotograf naciskając spust migawki…
Znani fotografowie opowiadają o swoich najlepszych zdjęciach.
Naprawdę warto obejrzeć i posłuchać, koniecznie!”

Anna Brzezińska-Skarżyńska
Dyrektor – Redaktor Naczelna
 Redakcji Fotograficznej PAP

 

Kijów, 20 lutego 2014 r. Po trzech miesiącach demonstracji ukraińskiej ludności przeciw rządom Wiktora Janukowycza, rozpoczęło się brutalne rozpędzanie protestu. Specjalne jednostki policji tzw. Berkut, zaczęły ostrzeliwać zgromadzonych na Euromajdanie. Uliczne walki trwały dwa dni, zginęło ponad 70 ludzi. „Czarny czwartek” na Majdanie był przełomowym dniem dla historii Ukrainy. Wśród wielu fotoreporterów relacjonujących te wydarzenia znalazł się Jakub Szymczuk z redakcji „Gościa Niedzielnego”. W kulminacyjnym momencie rewolucji był na barykadzie na ul. Instytuckiej. To tam zrobił cykl zdjęć, które zostały uhonorowane nagrodą IV edycji PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcie „Czarny czwartek” zostało wybrane Zdjęciem Dekady 2004-2014 Grand Press Photo.

 

Add a „Jakuba Szymczuka spotkałem 14.

  

          

Opublikowano 19.02.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.