Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Enabling the Pursuit of Happiness: The inseparability of Economics, Law, Politics, Morals and Religion – prof. Reuven Brenner [6 VI 2016]

Jakie prawne, polityczne i ekonomiczne instytucje są potrzebne, aby pozwolić ludziom dążyć do szczęścia? 

 

Przedmiotem wyboru zawsze jest jakaś droga, którą człowiek powinien iść. Szczęście zaś nie jest drogą, ale celem każdej drogi człowieka. Wobec tego zaś nietrudno się zgodzić, ze etyka wskazuje człowiekowi pośrednio drogę do szczęścia…. [C]złowiek dojrzewa do szczęścia przez doskonałość moralną.

Karol Wojtyła

 

Czy to przypadek, że w wielu językach słowo „szczęśliwy” ma związek z „mieć szczęście” czyli z sukcesem w podejmowaniu ryzyka? Jakie prawne, polityczne i ekonomiczne instytucje są potrzebne, aby pozwolić ludziom dążyć do szczęścia? Jaki jest związek religii i rynków kapitałowych z dobrobytem?

Te tematy poruszy prof. Reuven Brenner, wykładowca McGill University w Montrealu, wybitny współczesny myśliciel i ekonomista, autor książek “History – Human Gamble”, “Force of Finance”, “A World of Chance”, znany polskiemu czytelnikowi z licznych artykułów i wywiadów w serwisie ObserwatorFinansowy.pl.

Wykład w Centrum Myśli Jana Pawła II to jedna z dwóch możliwości, aby posłuchać Reuvena Brennera na żywo w Warszawie. Druga z nich jest zarezerwowana m.in. dla członków Narodowej Rady Rozwoju, którzy przybędą na wykład profesora w Pałacu Prezydenckim.

Niniejsze wydarzenia organizowane są, we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera, w ramach projektu:
MORALNY KAPITALIZM W ŚWIETLE GLOBALNEGO KRYZYSU: OD SPOŁECZNEJ GOSPODARKI RYNKOWEJ DO NOWYCH MODELI ZARZĄDZANIA I NADZORU.

Wykład i dyskusja odbędą się w języku angielskim.
Wykład będzie  transmitowany na żywo na kanale CMJP2 na Youtube.

Przewidziany jest poczęstunek.

 

6 czerwca (poniedziałek) godz. 18.30-20.00
Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11, I piętro,

 

Opublikowano 31.05.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.