Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

„Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie”. (Jan Paweł II do GOPR-owców) Przy okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich nie sposób nie przypomnieć niezastąpionego „Bożego Turysty”, czyli Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.


 

Góry były jego największą pasją. Uwielbiał górskie wspinaczki, spacery, jazdę na nartach. Po wstąpieniu na Stolicę Piotrową nie zrezygnował z umiłowania górskiej przyrody i kontemplowania na łonie natury. Otrzymał godność Honorowego Przewodnika Tatrzańskiego, a w 1991 r. został Honorowym Przewodnikiem Świętokrzyskim. Nadawane mu odznaczenia i godności skomentował żartobliwie: „Teraz otrzymuję tytuły honorowe, ale po górach nie mogę chodzić”.

Wędrówki po górskich szlakach sprzyjały głębokiej modlitwie i budziły w jego sercu zachwyt dla piękna Bożego stworzenia. Dzięki częstym wyprawom w góry Karola Wojtyły mamy dziś wiele miejsc i szlaków będących śladem i pamiątką po jego turystycznej aktywności. Już jako Jan Paweł II powiedział: „Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko, jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór, idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty”.

Przekazujemy w formie życzeń wszystkim ratownikom, przewodnikom górskim i turystom słowa Wujka Karola: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”.

 

 

 

 

 

Opublikowano 09.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu