Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

„Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie”. (Jan Paweł II do GOPR-owców) Przy okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich nie sposób nie przypomnieć niezastąpionego „Bożego Turysty”, czyli Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.


 

Góry były jego największą pasją. Uwielbiał górskie wspinaczki, spacery, jazdę na nartach. Po wstąpieniu na Stolicę Piotrową nie zrezygnował z umiłowania górskiej przyrody i kontemplowania na łonie natury. Otrzymał godność Honorowego Przewodnika Tatrzańskiego, a w 1991 r. został Honorowym Przewodnikiem Świętokrzyskim. Nadawane mu odznaczenia i godności skomentował żartobliwie: „Teraz otrzymuję tytuły honorowe, ale po górach nie mogę chodzić”.

Wędrówki po górskich szlakach sprzyjały głębokiej modlitwie i budziły w jego sercu zachwyt dla piękna Bożego stworzenia. Dzięki częstym wyprawom w góry Karola Wojtyły mamy dziś wiele miejsc i szlaków będących śladem i pamiątką po jego turystycznej aktywności. Już jako Jan Paweł II powiedział: „Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko, jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór, idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty”.

Przekazujemy w formie życzeń wszystkim ratownikom, przewodnikom górskim i turystom słowa Wujka Karola: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”.

 

 

 

 

 

Opublikowano 09.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.