Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

„Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie”. (Jan Paweł II do GOPR-owców) Przy okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich nie sposób nie przypomnieć niezastąpionego „Bożego Turysty”, czyli Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.


 

Góry były jego największą pasją. Uwielbiał górskie wspinaczki, spacery, jazdę na nartach. Po wstąpieniu na Stolicę Piotrową nie zrezygnował z umiłowania górskiej przyrody i kontemplowania na łonie natury. Otrzymał godność Honorowego Przewodnika Tatrzańskiego, a w 1991 r. został Honorowym Przewodnikiem Świętokrzyskim. Nadawane mu odznaczenia i godności skomentował żartobliwie: „Teraz otrzymuję tytuły honorowe, ale po górach nie mogę chodzić”.

Wędrówki po górskich szlakach sprzyjały głębokiej modlitwie i budziły w jego sercu zachwyt dla piękna Bożego stworzenia. Dzięki częstym wyprawom w góry Karola Wojtyły mamy dziś wiele miejsc i szlaków będących śladem i pamiątką po jego turystycznej aktywności. Już jako Jan Paweł II powiedział: „Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko, jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór, idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty”.

Przekazujemy w formie życzeń wszystkim ratownikom, przewodnikom górskim i turystom słowa Wujka Karola: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”.

 

 

 

 

 

Opublikowano 09.08.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.