Ważne i aktualne tematy, którymi żyje współczesna kultura i sztuka. Bez tabu, ale ze smakiem i szacunkiem dla rozmówcy. Przed nami kolejna odsłona Diagnozy Kultury. Tym razem porozmawiamy o relacji między religią a sztuką.
Jan Paweł II często powtarzał, że „człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Jego życie jest kulturą również i w tym znaczeniu, że poprzez nią człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład widzialnego świata: człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Człowiek bytuje zawsze na sposób jakiejś kultury sobie właściwej, która z kolei stwarza pomiędzy ludźmi właściwą dla nich więź stanowiąc o międzyludzkim i społecznym charakterze ludzkiego bytowania. (…) Kultura jest tym, przez co człowiek, jako człowiek, staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”. (Jan Paweł II, przemówienie w UNESCO, 2 czerwca 1980). Mając w pamięci te słowa, a także poczynioną przez Jana Pawła II w UNESCO uwagę, że „(…) gdy zmieniają się osoby i społeczeństwa, wraz z nimi zmienia się też kultura. Kiedy transformacji ulega kultura, wtedy zmieniają się również osoby i społeczeństwa” chcemy przyjrzeć się zmianom jakie zachodzą we współczesnej kulturze. Odpowiemy sobie na pytanie, dokąd prowadzą nas te zmiany, jakie mają źródła i co łączy bądź dzieli je z wizją kultury, której orędownikiem był Jan Paweł II. – mówi Marcin Nowak,CMJP2, koordynator projektu.
Piąta debata pt.: „Zerwane przymierze – o relacji między sztuką a religią” odbędzie się we wtorek 26 maja 2015 r. o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II, 1Piętro (ul. Foksal 11, lok. 30).
Udział w debacie wezmą:
- Małgorzata Ludwisiak, dyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej
- Bp Michał Janocha
- Piotr Cieplak, reżyser teatralny
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler