Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Częstochowa – spotkanie 13.12.2008

13 grudnia odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe „Papolandia”. Tym razem uczestnicy warsztatu wybrali się do Częstochowy. Była to wyjątkowa podróż: wolontariusze, wcielając się w rolę postaci związanych z Jasną Górą, stworzyli niepowtarzalny klimat dawnych czasów, który pozwolił uczestnikom lepiej wczuć się w znaczenie odtwarzanych treści.

W półmroku sali przybywały kolejno tajemnicze osoby, oświetlane jedynie płomieniem świecy. Każda z nich opowiadała historię Jasnej Góry.

Pierwsza osoba, przebrana w strój staropolski, kwiecistym językiem opowiadała o obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.

Kolejna była pielgrzymem – dzieliła się z uczestnikami opowieściami o cudach, które wydarzyły się na Jasnej Górze.

Ostatni przybył przeor klasztoru Paulinów, który wraz ze współbraćmi mieszka w klasztorze na Jasnej Górze i opiekuje się cudownym obrazem. Paulin mówił o wizytach Jana Pawła II oraz o tym, jakie znaczenie dla Ojca Świętego miała Matka Boża Częstochowska.

Spotkania z osobami z przeszłości wzbudziły dużo emocji oraz stały się przyczynkiem do dyskusji.

Po zapoznaniu się z historią Częstochowy, przyglądaliśmy się, jak wygląda w dzisiejszych czasach. Zadania tego podjął się jeden ze stypendystów wolontariuszy, który pochodzi z tego pięknego miasta, więc bardzo dobrze je zna. Bartek przygotował prezentację zdjęć ukazujących najpiękniejsze miejsca Częstochowy oraz opatrzył je trafnymi komentarzami popartymi nie tylko wiedzą, ale i swoim własnym doświadczeniem.

Kolejnym punktem programu było kolędowanie, podczas którego wyraźnie dało się odczuć świąteczny nastrój. Z racji zbliżających się Świąt, muzyczni wolontariusze nauczyli dzieci trzech nowych pieśni bożonarodzeniowych. Na koniec prowadzący przygotowali dla najmłodszych uczestników niespodziankę w postaci pierników w kształcie gwiazdki, pieczonych i dekorowanych przez starsze koleżanki-stypendystki.

[nggallery id=101]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.