Częstochowa – spotkanie 13.12.2008

13 grudnia odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe „Papolandia”. Tym razem uczestnicy warsztatu wybrali się do Częstochowy. Była to wyjątkowa podróż: wolontariusze, wcielając się w rolę postaci związanych z Jasną Górą, stworzyli niepowtarzalny klimat dawnych czasów, który pozwolił uczestnikom lepiej wczuć się w znaczenie odtwarzanych treści.

W półmroku sali przybywały kolejno tajemnicze osoby, oświetlane jedynie płomieniem świecy. Każda z nich opowiadała historię Jasnej Góry.

Pierwsza osoba, przebrana w strój staropolski, kwiecistym językiem opowiadała o obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.

Kolejna była pielgrzymem – dzieliła się z uczestnikami opowieściami o cudach, które wydarzyły się na Jasnej Górze.

Ostatni przybył przeor klasztoru Paulinów, który wraz ze współbraćmi mieszka w klasztorze na Jasnej Górze i opiekuje się cudownym obrazem. Paulin mówił o wizytach Jana Pawła II oraz o tym, jakie znaczenie dla Ojca Świętego miała Matka Boża Częstochowska.

Spotkania z osobami z przeszłości wzbudziły dużo emocji oraz stały się przyczynkiem do dyskusji.

Po zapoznaniu się z historią Częstochowy, przyglądaliśmy się, jak wygląda w dzisiejszych czasach. Zadania tego podjął się jeden ze stypendystów wolontariuszy, który pochodzi z tego pięknego miasta, więc bardzo dobrze je zna. Bartek przygotował prezentację zdjęć ukazujących najpiękniejsze miejsca Częstochowy oraz opatrzył je trafnymi komentarzami popartymi nie tylko wiedzą, ale i swoim własnym doświadczeniem.

Kolejnym punktem programu było kolędowanie, podczas którego wyraźnie dało się odczuć świąteczny nastrój. Z racji zbliżających się Świąt, muzyczni wolontariusze nauczyli dzieci trzech nowych pieśni bożonarodzeniowych. Na koniec prowadzący przygotowali dla najmłodszych uczestników niespodziankę w postaci pierników w kształcie gwiazdki, pieczonych i dekorowanych przez starsze koleżanki-stypendystki.

[nggallery id=101]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Oddajemy w Wasze ręce drugi numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat samotności.
Oddajemy w Wasze ręce przewodnik „Warszawa – miasto wielu religii” w formie online, który pozwoli Wam samodzielnie wyruszyć na spacer szlakiem wybranej religii.
Październik z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów, spotkań Pod Wspólnym Dachem, koncertu i debat.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.