Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Być świadkiem świadków – WYSTAWA

7 marca o godzinie 12.00 otwarta zostanie wystawa „Być świadkiem świadków”, w ramach której będziemy mogli poznać „wciąż zapomnianą” historię narodu ormiańskiego. Na wystawę składają się dokumenty historyczne i współczesne zdjęcia zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycję można oglądać do 27 marca na placu przed kościołem Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. 
 

Osią wystawy jest historia eksterminacji Ormian z 1915 roku i proces wypierania tych doświadczeń ze wspólnej pamięci Europy. Prócz zebranych materiałów, próbujących ocalić od zapomnienia kulturę ormiańską i prezentujących życie codzienne w Anatolii, podczas wystawy możemy przejrzeć się również narodzinom pierwszego na tak dużą skalę ludobójstwa w XX wiecznej Europie. Co więcej, autorzy wystawy zestawiają ze sobą tragiczną historię narodu ormiańskiego wraz z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków.

Pamięć o narodzie ormiańskim i jego tragicznych dziejach rozpoczynających trudny XX wiek jest zobowiązaniem dla wszystkich Europejczyków i chrześcijan. Przypomniał o tym Jan Paweł II beatyfikując w 2001 roku ormiańskiego katolickiego biskupa Malojana, który w 1915 roku odmówił przejścia na islam w zamian za uratowanie życia.
 
ARMINE, SISTER
Wystawa „Być świadkiem świadków” rozpoczyna cykl spotkań dedykowanych historii i kulturze Ormian pod nazwą „Armine, Sister”. W kolejne czwartki marca zapraszamy na spotkania z tego cyklu w ramach festiwalu Gorzkie Żale 2013.

14.03.2013, Debaty Armeńskie na 1Piętrze

18.00 – „Pamięć, ciągłość, sprzeciw” Historia ludobójstwa.

    Spotkanie z udziałem Ary Sarafiana i Ragıpa Zarakolu

19.30 – „Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?” Historia ignorancji.

    Panel z udziałem Szewacha Weissa, Krzysztofa Czyżewskiego, Witolda Szabłowskiego i Jarosława Freta

21.03.2013, koncert KOLUMNY
godz. 20.00
Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. św. Trójcy
Koncert rodziny Kerovpyan oraz Teatru ZAR ze specjalnym udziałem Nişana Çalgıcıyana i Murata İçlinalçy.

 
Więcej informacji na: www.gorzkiezale.pl

 PROGRAM

Opublikowano 05.03.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online