Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Być świadkiem świadków – WYSTAWA

7 marca o godzinie 12.00 otwarta zostanie wystawa „Być świadkiem świadków”, w ramach której będziemy mogli poznać „wciąż zapomnianą” historię narodu ormiańskiego. Na wystawę składają się dokumenty historyczne i współczesne zdjęcia zebrane przez członków Teatru ZAR podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji. Ekspozycję można oglądać do 27 marca na placu przed kościołem Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. 
 

Osią wystawy jest historia eksterminacji Ormian z 1915 roku i proces wypierania tych doświadczeń ze wspólnej pamięci Europy. Prócz zebranych materiałów, próbujących ocalić od zapomnienia kulturę ormiańską i prezentujących życie codzienne w Anatolii, podczas wystawy możemy przejrzeć się również narodzinom pierwszego na tak dużą skalę ludobójstwa w XX wiecznej Europie. Co więcej, autorzy wystawy zestawiają ze sobą tragiczną historię narodu ormiańskiego wraz z historią „milczącego spojrzenia” współczesnych Europejczyków.

Pamięć o narodzie ormiańskim i jego tragicznych dziejach rozpoczynających trudny XX wiek jest zobowiązaniem dla wszystkich Europejczyków i chrześcijan. Przypomniał o tym Jan Paweł II beatyfikując w 2001 roku ormiańskiego katolickiego biskupa Malojana, który w 1915 roku odmówił przejścia na islam w zamian za uratowanie życia.
 
ARMINE, SISTER
Wystawa „Być świadkiem świadków” rozpoczyna cykl spotkań dedykowanych historii i kulturze Ormian pod nazwą „Armine, Sister”. W kolejne czwartki marca zapraszamy na spotkania z tego cyklu w ramach festiwalu Gorzkie Żale 2013.

14.03.2013, Debaty Armeńskie na 1Piętrze

18.00 – „Pamięć, ciągłość, sprzeciw” Historia ludobójstwa.

    Spotkanie z udziałem Ary Sarafiana i Ragıpa Zarakolu

19.30 – „Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?” Historia ignorancji.

    Panel z udziałem Szewacha Weissa, Krzysztofa Czyżewskiego, Witolda Szabłowskiego i Jarosława Freta

21.03.2013, koncert KOLUMNY
godz. 20.00
Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. św. Trójcy
Koncert rodziny Kerovpyan oraz Teatru ZAR ze specjalnym udziałem Nişana Çalgıcıyana i Murata İçlinalçy.

 
Więcej informacji na: www.gorzkiezale.pl

 PROGRAM

Opublikowano 05.03.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.