Wielkie miasto to specyficzne miejsce do organizowania się ludzi w różnorakie sieci wsparcia – a okazji ku temu było ostatnio bardzo wiele, główne za sprawą pandemii i wojny w Ukrainie. Warszawę cechuje z jednej strony duża liczba mieszkańców i łatwa ich mobilność, a z drugiej raczej słabe więzi społeczne, szybkie tempo życia. Debaty: „Sieci wsparcia warszawiaków” oraz „Solidarność lokalna w metropolii” w ramach projektu „Miasto Dialogu”, realizowanego wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera, poruszają temat różnych sieci wsparcia, które powstają w Warszawie, ale i w innych wielkich miastach, oraz różnych uwarunkowań związanych z postawami solidarności.
Sieci wsparcia warszawiaków
W debacie wzięli udział:
– dr Łukasz Drozda – Politolog i urbanista, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW
– dr Anita Brzozowska – Socjolożka, członkini Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
– dr Magdalena Markocka – Socjolog i politolog. Adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury UKSW, kierownik kierunku socjologia.
Nasi prelegenci poruszają m.in. problematykę rozumienia i charakterystykę sieci wsparcia w metropolii oraz czynniki wpływające na funkcjonowanie sieci wsparcia.
– Po wybuchu wojny w Ukrainie Polacy ruszyli z różnorakim wsparciem dla uchodźców, powstawały różne grupy i inicjatywy – co je łączyło, co sprawiało, że były skuteczne, na czym się opierały?
– Czy nieformalne sieci wsparcia mogą funkcjonować długo (miesiące, lata)?
– Czy wiemy, kim są ludzie włączający się w sieci wsparcia?
– Czy znamy ich motywacje?
– Czy sieci wsparcia skierowane do uchodźców mogą służyć za oś budowania wsparcia dla osób ubogich, wykluczonych społecznie?
Solidarność lokalna w metropolii
W debacie wzięli udział:
– dr Jowita Radzińska – SWPS, Socjolożka, etyczka, filozofka. Związana z Uniwersytetem SWPS
– dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska – UW Socjolog i historyk idei, adiunkt w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej UW
– dr Katarzyna Górniak –Socjolog, pracuje na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej
Nasi prelegenci poruszają m.in. problematykę rozumienia i specyfiki solidarności lokalnej w metropolii oraz czynników wpływających na poczucie solidarności.
– Na czym polega solidarność?
– Czy i jakiej solidarności potrzebujemy?
– Dlaczego postawy solidarności i społecznego wsparcia wyczerpują się po jakimś czasie?
– Z kim łatwiej nam się solidaryzować?
– Czy istnieje solidarność lokalna, oparta o konkretne miejsce i ludzi tam
mieszkających?
Więcej o projekcie Miasto Dialogu można przeczytać na stronie poświęconej temu wieloletniemu, rozwijanemu przez nas na projektowi.