Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Przyglądamy się relacjom we współczesnej metropolii

Miasto dialogu grafika na fioletowym tle komiks głowy człowieka oraz pałacu kultury

Wielkie miasto to specyficzne miejsce do organizowania się ludzi w różnorakie sieci wsparcia – a okazji ku temu było ostatnio bardzo wiele, główne za sprawą pandemii i wojny w Ukrainie. Warszawę cechuje z jednej strony duża liczba mieszkańców i łatwa ich mobilność, a z drugiej raczej słabe więzi społeczne, szybkie tempo życia. Debaty: „Sieci wsparcia warszawiaków” oraz „Solidarność lokalna w metropolii” w ramach projektu „Miasto Dialogu”, realizowanego wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera, poruszają temat różnych sieci wsparcia, które powstają w Warszawie, ale i w innych wielkich miastach, oraz różnych uwarunkowań związanych z postawami solidarności.

Sieci wsparcia warszawiaków

W debacie wzięli udział:
– dr Łukasz Drozda – Politolog i urbanista, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW
– dr Anita Brzozowska – Socjolożka, członkini Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
– dr Magdalena Markocka – Socjolog i politolog. Adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury UKSW, kierownik kierunku socjologia.

Nasi prelegenci poruszają m.in. problematykę rozumienia i charakterystykę sieci wsparcia w metropolii oraz czynniki wpływające na funkcjonowanie sieci wsparcia.

– Po wybuchu wojny w Ukrainie Polacy ruszyli z różnorakim wsparciem dla uchodźców, powstawały różne grupy i inicjatywy – co je łączyło, co sprawiało, że były skuteczne, na czym się opierały?
– Czy nieformalne sieci wsparcia mogą funkcjonować długo (miesiące, lata)?
– Czy wiemy, kim są ludzie włączający się w sieci wsparcia?
– Czy znamy ich motywacje?
– Czy sieci wsparcia skierowane do uchodźców mogą służyć za oś budowania wsparcia dla osób ubogich, wykluczonych społecznie?

Solidarność lokalna w metropolii

W debacie wzięli udział:
– dr Jowita Radzińska – SWPS, Socjolożka, etyczka, filozofka. Związana z Uniwersytetem SWPS
– dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska – UW Socjolog i historyk idei, adiunkt w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej UW
– dr Katarzyna Górniak –Socjolog, pracuje na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej

Nasi prelegenci poruszają m.in. problematykę rozumienia i specyfiki solidarności lokalnej w metropolii oraz czynników wpływających na poczucie solidarności.

– Na czym polega solidarność?
– Czy i jakiej solidarności potrzebujemy?
– Dlaczego postawy solidarności i społecznego wsparcia wyczerpują się po jakimś czasie?
– Z kim łatwiej nam się solidaryzować?
– Czy istnieje solidarność lokalna, oparta o konkretne miejsce i ludzi tam
mieszkających?


Więcej o projekcie Miasto Dialogu można przeczytać na stronie poświęconej temu wieloletniemu, rozwijanemu przez nas na projektowi.

Obejrzyj

Opublikowano 13.11.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.