Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

21:37 uroczyste czuwanie na pl. Piłsudskiego

W szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste czuwanie z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób.
 


 

Zgromadzonych warszawiaków przywitali prezydent Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, oraz Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Czuwanie rozpoczął ks. kardynał Kazimierz Nycz, który poprowadził modlitwę dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystość prowadzili ks. kanonik Bogdan Bartołd oraz Jerzy Zelnik. Podczas czuwania wysłuchaliśmy słów Jana Pawła II o powszechnym powołaniu do świętości.

 

W trakcie uroczystości usłyszeliśmy historie świętych o błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez polskiego Papieża. Każda z wybranych postaci obrazowała inną perspektywę świętości: św. Josemaria Escriva – świętość w codziennej pracy, błogosławieni małżonkowie Quattrocchi – świętość w małżeństwie, w rodzinie, św. Jadwiga Królowa – świętość na płaszczyźnie społecznej, narodowej, św. Faustyna, św. brat Albert Chmielowski i św. Maksymilian Maria Kolbe – świętość przez modlitwę, służbę innym i cierpienie.

 

Symbolem tak różnych dróg realizacji powołania do świętości było zapalenie 6 świec. Po wysłuchaniu kolejnych fragmentów tekstów papieskich i modlitwie świece zapalili: redaktor Krzysztof Ziemiec, rodzina – państwo Wronka z dziećmi, przedstawiciel środowiska akademickiego – pan Maciej Przepióra, siostra zakonna ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,brat Zbigniew – jeden z braci Kapucynów prowadzących jadłodajnię dla bezdomnych, razem ze swoim podopiecznym, oraz pan Jerzy Łukasiewicz, założyciel Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

 

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. O godzinie 21:37 zabrzmiał utwór „Cisza”, pięknie wykonany przez młodszego chorążego sztabowego Krzysztofa Sosnowskiego. Na zakończenie czuwania Jego Ekscelencja ks. Kazimierz Kardynał Nycz pobłogosławił zgromadzonych.

 

Stołeczne obchody szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II zamknął Koncert Pokolenia JP2 w warszawskiej archikatedrze. O godz. 20:00 Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Zofii Sokołowskiej oraz grający na organach Piotr Rachoń wykonali:

Psalm CXXVII (Wszytcy są błogosławieni) Cypriana Bazylika,
Psalm CXXIX (Z głębokości grzechów moich) Cypriana Bazylika,
Popule meus Mariana Sawy,
Memento Creatoris tui Michaela Waldenby’ego,
Ecce homo Mariana Sawy,
Ubi caritas Maurice’a Duruflégo,
Lux aeterna (cz. I: Introitus, cz. III: O nata Lux i cz. IV: Veni Sancte Spiritus) Mortena Lauridsena.

 

Opublikowano 04.04.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.