Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety

Kim była hrabina Maria Tarnowska? W jaki sposób łączyła racjonalność z empatią oraz wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka? Dlaczego negocjacje, które prowadziła z Niemcami były tak skuteczne? Na czym polegała siła jej kobiecego geniuszu? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy spotkania „Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety”. Organizuje je Centrum Myśli Jana Pawła II, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem Rodziny Tarnowskich. Spotkanie ma charakter otwarty – organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych we wtorek, 1 października 2019 r. na godzinę 18.00 do Audytorium Dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Losy Marii hr. Tarnowskiej w sposób szczególny łączą się z Powstaniem Warszawskim. Jako komendantka Korpusu Pielęgniarek Wojskowej Służby Kobiet i przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża, była jednym z pełnomocników strony polskiej podczas rozmów kapitulacyjnych. To ona kilkukrotnie współprowadziła negocjacje z Niemcami w sprawie wyprowadzenia z płonącej Warszawy ludności cywilnej.

Historia jej życia, sprawy o których decydowała i ludzie, za których brała odpowiedzialność wpisują się w definicję geniuszu kobiety, o którym mówił Jan Paweł II: Kobieta każe zmienić [różnorakie] systemy, poddając je procesowi „humanizacji”, która charakteryzuje „cywilizację miłości”

Świadectwo Marii hr. Tarnowskiej oraz wspomnienia o niej przypominają, że można być silną, mężną w obliczu niebezpieczeństwa i równocześnie nie zatracić nic z kobiecości. Potrzeba wielkiej siły ducha, odwagi i pokory serca, aby walczyć nie tylko o siebie i swych bliskich, ale o setki mieszkańców Warszawy i żołnierzy Powstania Warszawskiego. Kiedy myślę o wprowadzonym przez Jana Pawła II pojęciu geniuszu kobiety, Maria Tarnowska przychodzi mi do głowy jako jedna z pierwszych –  mówi dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Równocześnie, kiedy oglądam zdjęcie Marii Tarnowskiej z zawiązanymi czarną opaską oczami, prowadzonej na spotkanie negocjacyjne z Niemcami, niepewnej także własnego losu, lepiej rozumiem inne zdanie Jana Pawła II: „Dialog jest formułą niepokonalną” – dodaje ekspertka.

W wydarzeniu 1 października wezmą udział:

Jolanta Adamska – biografka Marii Tarnowskiej,

Magdalena Gardecka – Polski Czerwony Krzyż,

Dominika Żukowska-Gardzińska – Centrum Myśli Jana Pawła II,

Albert Światopełk-Czetwertyński – Stowarzyszenie Rodziny Tarnowskich

Michał Tomasz Wójciuk – Muzeum Powstania Warszawskiego

Patrycja Michońska – prowadzenie.

Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż, Związek Rodu Tarnowskich.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej (oddział Warszawa), Uniwersytet Warszawski.

Patronat: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Opublikowano 25.09.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.