Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Polska na Watykanie – wykład towarzyszący wystawie „Arcydzieła z Watykanu”

Historia watykańskich poloników sięga średniowiecza. Choć najwięcej polskich akcentów dotarło do Stolicy Piotrowej za pontyfikatu Jana Pawła II, te najcenniejsze przekazywane były jego poprzednikom już kilkaset lat wcześniej. O tych najsławniejszych, najbardziej egzotycznych, a także tych mniej znanych opowie biskup Michał Janocha w trakcie wykładu pt. „Polska na Watykanie sub specie artistica” towarzyszącego wystawie zorganizowanej przez Zamek Królewski pn. „Arcydzieła z Watykanu”.

W ciągu godzinnej podróży przez kilka wieków dowiemy się między innymi kto i w jakich okolicznościach podarował papieżowi księgę powstałą około 1337 roku, którą dziś śmiało można porównać do komiksu? Co znajdujące się na Watykanie poloniki mają wspólnego z Chinami? Na cześć której Polki papież Benedykt XIV wydał monetę z jej wizerunkiem? U kogo spowiadał się Juliusz Słowacki? Jak nazywała się polska artystka miniatur, która zaprojektowała dla Watykanu ponad sto znaczków?

Zapraszamy w fascynującą podróż po zakamarkach polsko-watykańskiej historii sztuki już 14 kwietnia 2021 roku o godzinie 18.00. Wykład odbędzie się online na Facebooku oraz YouTube.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem wykładów towarzyszących wystawie. Więcej o wykładach: LINK

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.