KRYTYCZNE WYDANIE POEZJI I DRAMATÓW KAROLA WOJTYŁY – TOM 3 JUŻ W KSIĘGARNIACH

Wydaniem trzeciego, ostatniego tomu „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Dramaty. Szkice” zakończyliśmy pracę nad pierwszą na świecie krytyczną edycją spuścizny literackiej Jana Pawła II. Książka właśnie trafia do księgarń.

Projekt badawczy, na którego czele stanął prof. dr hab. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, został zainicjowany w 2015 roku przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego z Krakowa oraz Wydawnictwo Znak. Inicjatywa ta pozwoliła na przeprowadzenie pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy poezji i dramatów Karola Wojtyły, które powstawały na przestrzeni lat 1939–2003. Dziś możemy wziąć do ręki trzeci tom tej publikacji.

Czytelnik ma możliwość jeszcze pełniejszego poznania osobowości i biografii Jana Pawła II, a także zapoznania się z niepublikowanymi do tej pory utworami.

W tomie I „Juwenilia (1938-1946)” znalazł się  tekst „Ciągle jestem na tym samym brzegu” – nigdy nie publikowany, pisany prozą, brudnopis, pisany odręcznie, piórem; prawdopodobnie napisany pomiędzy lutym 1941 roku a październikiem 1942 roku, w okresie przełomowym dla Wojtyły: po śmierci jego ojca i przed decyzją o wstąpieniu do seminarium. Tom II „Utwory poetyckie (1946-2003) zawiera m.in. wersję Tryptyku rzymskiego odnalezionego w Archiwum Czesława Miłosza w Bibliotece Narodowej –  komputerowy wydruk tekstu „Tryptyku rzymskiego”, przesłany Miłoszowi na osobistą prośbę Jana Pawła II. Wydaje się, że Czesław Miłosz był jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym czytelnikiem tego utworu. W tomie III „Dramaty. Szkice” możemy zapoznać się z niepublikowanymi nigdy wcześniej: „Obraz sceniczny pt. „Chrystus Król”, „Medytacja o sakramencie chrztu”, „Ten, który szuka nas wszystkich”.

Jesteśmy przekonani, że poznanie utworów powstających na przestrzeni lat, począwszy już od dziewiętnastego roku życia Karola Wojtyły, pozwala prześledzić stopniowe kształtowanie się w nim takich idei, jak dialog, miłosierdzie, przebaczenie, braterstwo, mocno obecnych w jego pontyfikacie.

Wydaną przez Znak książkę można już kupić w księgarniach.

W związku z wydaniem trzeciego i ostatniego tomu “Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II” Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Archidiecezja Warszawska zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 4 kwietnia o godz. 12:00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie. Głos zabiorą:

• Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski
• Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy,
• Prof. Jacek Popiel, Przewodniczący Komitetu Naukowego
• dr hab. Prof. UKSW Anna Kozłowska, konsultant naukowy
• Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

Prowadzenie: Marek Zając

Stacjonarne wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich ul. Miodowa 17/19, budynek C, transmisja online będzie dostępna na kanałach YouTube CMJP2 oraz Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej informacji o całości publikacji TUTAJ.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.