Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Debata: BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM

Różne wizje Polski – gdzie szukać płaszczyzn porozumienia, jak prowadzić dialog, aby zrozumieć, że patriotyzm jest wartością inkluzywną, a nie wykluczającą? 20 września wraz Domem Spotkań z Historią zorganizowaliśmy debatę „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM”. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM, podczas którego zachęcamy do refleksji nad współczesnymi obliczami patriotyzmu.

https://youtu.be/JU5OJekaRpA

Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy, że patriotyzm jest bardzo różnie rozumiany w naszym spolaryzowanym społeczeństwie. Chcemy pokazać go jako temat żywy i pojemny, a przede wszystkim wspólnototwórczy, mieszczący w sobie różne, niewykluczające się postawy. Patriotyzm w swoim podstawowym znaczeniu miłości ojczyzny był także bardzo bliski Janowi Pawłowi II, którego przesłanie intelektualne podejmujemy w Centrum. Staje się ono jeszcze bardziej aktualne w kontekście trwających zmian geopolitycznych i wojny w Ukrainie – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM”


Udział w debacie wzięli”


  • dr hab. Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  • dr hab. Dariusz Gawin (Muzeum Powstania Warszawskiego)
  • dr Dominika Kozłowska (Miesięcznik ZNAK)
  • dr Helena Anna Jędrzejczak (Kultura Liberalna)

Dyskusję poprowadził Jan Wróbel – nauczyciel, dziennikarz, publicysta.


WSPÓŁORGANIZATOR: Dom Spotkań z Historią

PARTNERZY: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

PATRONI MEDIALNI: Rzeczpospolita, PLUS-MINUS, TVP Kultura, TVP Polonia, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.